Ознака: европа

Контроверзни фајлови

Пророштво од кое мрзне крвта: Доаѓа голема војна, но еден народ ќе ги надмине пречките!

Во пророштвото кое датира од 17 век, чиј автор е непознат германски свештеник, се спомнува дека една земја на југот од Европа ќе биде многу важна. Пророштвото е објавено во […]

Вести

Една година од првиот „локдаун“ во Европа

Овој викенд се одбележува една година откако Италија беше прва во Европа што воведе блокада поради Ковид-19 – затворањето опфати одредени региони, како што се Ломбардија и Емилија-Ромања, и специфични […]

Балкан

Пролетта ќе доцни во Европа, метеоролозите најавуваат бури на Балканот

Пролетта официјално почнува за помалку од шест недели, а светски познатата метеоролошка служба АкуВедр (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза во која предвидува дека пролетта 2021 година може да изгледа како […]

Живот

Каде во Европа се највисоки трошоците за храна?

Граѓаните на Европската унија потрошија 956 милијарди евра на храна и безалкохолни пијалоци во 2019 година, што е еквивалентно на 6,8% од бруто домашниот производ на Заедницата. Прехранбените производи сочинуваат […]

Занимливости

Кој во Европа ги носи подароците за Нова година и Божик?

Кај нас на децата подароци им носи Дедо Мраз. Но, на Стариот континет различни личности ја обавуваат оваа „работа“. Сите ја знаеме приказната дека Дедо Мраз во новогодишниот период има […]

Вести

Новиот вид на коронавирус ја исплаши Европа, Велика Британија под „авио блокада“

Откривањето на новиот вид на коронавирус во Велика Британија и неговото брзо ширење исплаши многу европски земји, кои веќе презедоа одредени мерки и донесоа одлуки за привремено запирање на воздушниот […]