Ознака: ЕП

Македонски фудбал

ВАКА СЕ САКА КАПИТЕНОТ: Еве како се славеше пред куќата на Горан Пандев во Струмица, за момент ќе ве облеат емоции

Македонската фудбалска репрезентација за прв пат во својата историја обезбеди учество на едно големо натпреварување. Предводени од капитенот Горан Пандев, „црвено-жолтите“ вчера во Тбилиси, во баражот за Европското првенство 2020, […]

Македонски фудбал

Пандев по доаѓањето во Македонија: Мојот сон се оствари, овие дечки заслужија пласман на ЕП

Македонската фудбалската репрезентација рано утринава пристигна во Скопје, откако поради густата магла наместо на скопскиот аеродром авионот со кој патуваа слета во Приштина. По обезбедување на историскиот пласман на Европското […]

Меѓународен фудбал

Коронавирусот закана и за Лигата на нации и за ЕП

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) се иззема како надлежна за претстојните мечеви во Лигата на нации овој месец. На состанокот на Извршниот одбор во Амстердам се донесоа неколку одлуки, меѓу кои […]

Ракомет

Македонските млади ракометарки останаа без медал на ЕП

Репрезентацијата на Македонија заврши како четвртопласирана на Европско кадетското првенство за ракометарки до 17 години што се одржа во Скопје.Нашите ракометни надежи не успеаја да го крунисаат со медал добриот […]

Македонски фудбал

За пласманот на ЕП фудбалската репрезентација на Македонија У-21 ќе биде парично наградена

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на седницата одржана денеска утврди награден фонд за репрезентацијата на Македонија до 21 година за постигнатиот успех – пласман на ЕП во Полска […]

Вести

Лидерите на политичките групи во ЕП со реакции по говорот на Јункер за состојбата на ЕУ

Европската Унија е во иста состојба како и лани и многу нешта не еволуираа кон добро, истакна меѓу другот во својот говор за состојбата на Европската Унија, претседателот на Европската […]

Вести

Претседателот на ЕП повика Италијанците да не гласаат за Берлускони

Германскиот претседател на Европскиот парламент, Мартин Шулц, кого своевремено поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони го спореди со чувар на нацистички концентрационен логор, ги предупреди во четвртокот Италијанците на изборите на […]