Ознака: ЕУ Совет

Технологија

Дали и Франција оди во војна против TikTok?

Францускиот регулатор за приватност на податоците CNIL соопшти дека започнал прелиминарна истрага за апликацијата за видео споделување на TikTok затоа што добила поплака од еден корисник, пренесува Ројтерс.  Апликацијата TikTok, […]

Uncategorized

„Ако регистрирате зголемување на случаи на коронавирус, вратете ги мерките“: Агенцијата на ЕУ ги предупредува членовите

Здравствената агенција на Европската унија ги повика државите членки кои забележуваат зголемување на случаите со коронавирус да воспостават повторно враќање на контролни мерки, предупредувајќи за „вистинско враќање на вирусот“ во […]

Македонија

Милошоски: Седум членки биле против датум за преговори со Македонија и Албанија  

На денешниот ЕУ Совет седум членки биле против датум за преговори со Македонија и Албанија: Франција, Холандија, Германија, Данска, Луксембург, Белгија и Шпанија. Дванаесет членки биле за преговори: Полска, Унгарија, […]