Ознака: Загаденост

Вести

Загаденоста руши рекорди – Куманово вчера најзагаден град во Македонија

Состојбата со загадениот воздух во Македонија и веќе подолг период е катастрофална, иако грејната сезона само што започна. Според мерните станици за квалитет на воздухот вчера најзагаден град во државата […]

Вести Македонија

Загаденоста на воздухот синоќа во Скопје четири пати над дозволеното

Скопјани веќе во континуитет дишат загаден воздух, а како во пресрет ни доаѓаат постудени денови аерозагадувањето само ќе се зголемува. Апликација која го мери квалитет на воздухот во Македонија, “Мој […]

Вести Македонија

Македонија денеска „урла“ од рекордна загаденост

Како што минуваат деновиве загаденоста е се поголема. Денеска бележи рекорд на скоро сите мерни места, како што ќе може да видите од улистрацијата… Има ли крај на оваа агонија […]

Вести

Мапа за загаденоста во Европа: Македонија е со најтемна боја со најзагаден воздух

Институтот Беркли објави мапа за загаденоста од Европа на која се гледа дека Македонија е најзагадена држава во целиот континент. Како што можете да видите, најзагадените подрачја се означени со […]

Вести

Куманово најзагаден град во Македонија

Мерните станици за квалитет на воздухот вчера бележаа енормна загаденост во делови од Македонија. Во моментов најкритично е во Куманово, Битола и во Младиновци. Во овие градови загаденоста со ПМ-10 […]

Вести

Синока во Карпош висок степен на загаденост на воздухот, загадени се и Центар, Миладиновци и Куманово

Загрижувачки бројки вечерва покажуваат мерните станици за квалитетот на воздухот во повеќе скопски населби. Најалармантно е во Карпош каде во моментов загаденоста изнесува 192 ПМ честички во воздухот. Потоа најзагадено […]

Вести

Скопје синоќа беше шести најзагаден град на светот

Скопје го потврди приматот – еден од најзагадените градови на светот. Македонската метропола синоќа се најде на шестото место по загаденост во светот на глобалната апликација Ер Вижуал („Air Visual“). […]

Живот Издвојуваме Магазин

Карпошани се обраќаат до градоначалникот Богоев Свадба направи,фати се за работа!

Карпошани се обраќаат до градоначалникот Богоев Свадба направи,фати се за работа! Депонија кај салата Борис Трајковски секојдневно добива полош и полош изглед.Смрдеата веќе се чуствува од далеку. Дивата депонија ќе […]