Ознака: исчезнување

Дестинации

На Малдивите им се заканува исчезнување, предвидувањата на научниците не се оптимистички: „Нема да преживееме“

Научниците сугерираат дека нивото на морето може да се зголеми за дури 1,1 метар до 2100 година Малдивите би можеле да исчезнат до крајот на овој век, доколку светот не […]

Живот

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето

Коронавирусот нема да исчезне со затоплување на времето Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека се чини дека коронавирусот нема да исчезне при пристигнувањето на […]

Занимливости

Половина од плажите низ светот може да исчезнат во следните 80 години

Климатските промени и покачувањето на океанското ниво можат да бидат причината половина од плажите низ светот да исчезнат до 2100 година, покажуваат резултатите од истражувањето, што е цитирано од светските […]

Вести

Била на одмор со сопругот, па исчезнала: Се нуди награда од 10.000 евра за нејзино пронаоѓање

Словенката Алма Новљан исчезнала на хрватскиот остров Мљет каде била на одмор со нејзиниот сопруг. Последен пат била видена на 26-ти јуни од кога и се губи секаква трага. Дента […]

Живот

Мрачно предупредување: На цивилизацијата и се заканува исчезнување!

Дејвид Атенбороу (92) еден од најпознатите истражувачи и љубители на природата, кого често сме го гледале во бројни документарци, сериозно е загрижен за иднината на нашата планета. Тој, во досега […]

Занимливости

Дали на коалите им се заканува исчезнување од Австралија?

Поради уништувањето на шумите за добивање на земјоделско земјиште до 2050 година може во целост да исчезнат коалите во сојузната австралиска држава Нов Јужен Велс. Според извештајот на Светскиот фонд […]

Живот

Овие предмети ќе исчезнат за 20 години и еве зошто не ни се потребни повеќе

После извесно време не ни забележуваме како работите коишто некогаш сме ги користеле и обожавале, како на пример видео рекордерите, компакт дисковите или телефоните на преклопување, полека исчезнуваат и се […]

Црна хроника

Исчезна 18-годишна кумановка

Настанот во полиција вчера го пријавила нејзината 37-годишна мајка.Осумнаесетгодишно девојче од Куманово пред два дена, околу 11.30 часот последен пат било видено и од тогаш не е вратено дома.Осумнаесетгодишно девојче […]