Ознака: Кина

Живот

Клонирање на миленици во Кина за сопствениците да не тагуваат

Во лабораторија во Кина се клонираат мртви домашни миленичиња за сопствениците да не тагуваат. Минатата недела се клонирало првото маче, наречено Гарлик, пренесува „Метро“. Сопственикот на Гарлик, 24-годишниот Хуанг Ју, […]

Свет

Кон Кина се приближува најсилниот супертајфун во последните пет години, вклучен црвен аларм

Поради доаѓањето на супертајфунот Лекима, кој веќе предизвика хаос во воздушниот сообраќај над Тајван кинеските власти огласија црвен аларм за источниот дел на земјата, објави МИА. Тајфунот, би требало, утре да ја […]

Сцена

Јелена Карлеуша објави фотографии од Кина- никогаш не била посреќна

Пејачката Јелена Карлеуша отишла во Кина кај својот сопруг, а со себе ги земала и ќерките Атина и Ника. Судејќи според фотографиите, пејачката ужива, а посебно ѝ годи што семејството […]

Свет

Во два земјотреса за 30 минути во Кина загинаа 12 лица

Во два силни земјотреса кои се случија во период од 30 минути синоќа во југозападната провинција Сечуан загинаа 12 лица, а 134 се повредени, соопштија денес кинеските државни медиуми. Спасувачките […]

Uncategorized

Се сруши мост во Кина: Автомобилите паднаа во реката за само неколку секунди

Две лица се водат за исчезнати откако се сруши мост во Кина, а неколку возила за самонеколку секунди завршија во вода. Полицијата соопшти дека воутринските часовисе сруши мост со сообраќајницадолга […]

Занимливости

Се разочарал од фризерот бидејќи не бил задоволен од фризура- решил да му се освети на исти начин

Момче од Кина незадоволно од својата фризура решило да се освети на исти начин. Иако сите имаат лоши денови, ретко кој би се обидел на потег каков што направи ова […]

Занимливости Сцена

Душко замина за Кина, Јелена остана сама: Фановите ја осудуваат пејачката во врска со односот кон нејзините ќерки по смртта на нивната баба

Пејачката Јелена Карлеуша точно пред една недела засекогаш ја изгуби својата мајка Дивна Карлеуша, а пејачката и по една недела не може да си дојде на себе, пренесуваат српските медиуми. […]

Занимливости

Почнува годината на свињата: Кинезите се подготвуваат за Нова година, а децата ги чекаат посебни изненадувања

Ширум Кина во тек се подготовки за дочек на Нова година, која Кинезите ја слават според лунарниот календар на 5. февруари, а според кинескиот хороскоп по “годината на кучето”, следи […]

Вести

Кина е најголем потрошувач на злато во светот, шеста година по ред

Побарувачката за злато во Кина е зголемена за 5,73 % на годишно ниво, и достигна 1.151,43 тони во 2018 година. Како причина за растот се посочува зголемната побарувачка на домашниот […]

Живот

5 позитивни приказни за борбата против загадувањето од минатата година

1. Озонската дупка се намалува Не многу одамна, во средината на 1980-тите, научниците открија нешто загрижувачко – на озонот на Земјата, кој е еден вид штит од опасните ултравиолетови сончеви […]