Ознака: Кина

Вести

Додека светот се бори со корона кинеската еконoмија забележа раст од дури 4,9%

Додека светот сè уште се справува со пандемијата, Кина покажа дека е можно брзо заздравување на економијата ако вирусот се држи цврсто под контрола. Податоците покажуваат дека во третиот квартал […]

Вести

Во Кина почна вакцинација против коронавирусот, луѓето чекаат во редици

Во градот Јиву, источна Кина, почна вакцинацијата против коронавирусот, иако вакцината сè уште не ја поминала последната фаза на клиничките испитувања. Пред болницата била формирана долга редица, јави за Би-Би-Си […]

Вести

Кина одобри тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе

Кина одобри тестирање на потенцијалната вакцина против коронавирус на луѓе, објави локалната власт во југозападниот град Ченгду денеска. Земјата се наоѓа среде глобалната трка за развој на вакцина, а со […]

Вести

Кина: Вирус на пакети со смрзнати шкампи од Еквадор

Властите во градот Вуху во провинцијата Анхуи во источна Кина, денеска откриле денес пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа […]

Вести Технологија

Во САД двајца хакери се обвинети за врски со кинеската Влада

Во САД двајца хакери се обвинети за врски со кинеската Влада Американското Министерство за правда денеска обвини двајца хакери поврзани со кинеската Влада. Според обвинението, цел на хакерите биле компании […]

Вести

Коронавирусот се врати во Кина, земјата повторно се соочува со заболени

Во текот на изминатото деноноќие кинеските здравствени власти откриле нови 57 случаи на зараза со коронаворусот а регистрирани се и девет асипмтоматски случаи, двајца пациенти се опоравиле од болеста а […]

Вести

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата. Инвеститорите беа внимателни, пред се поради протестите што ги зафатија САД, но и […]