Ознака: корона вирус

Избор на уредникот

Симптоми и упатство за намалување на ризик од КОРОНА ВИРУСОТ

Симптоми и упатство за намалување на ризик од КОРОНА ВИРУСОТ Бидејќи се по извесно станува дека КОРОНА ВИРУСОТ наближува кон Македонија ние сметавме дека треба да објавиме инфографици за тоа […]

Вести

СЗО против дезинформациите: Лукот не штити од корона вирусот

Светската здравствена организација тргна во борба против дезинформациите поврзани со корона вирусот. Под мотото Myth busters, на сајтот на СЗО, меѓу останатото, се укажува на фактот дека лукот не ги […]

Вести

Паника во Италија, досега починаа 5 луѓе од Корона вирусот

Бројката починати од коронавирусот во Италија порасна на пет, додека 219 луѓе се заразени. Премиерот на Италија, Џузепе Конте изјави дека 50.000 жители на северна Италија би можеле да бидат […]

Меѓународен фудбал

Коронавирусот може да ги одложи сите натпревари од следното коло во Серија А

Премиерот на Италија, Џузепе Конте изјави дека сите натпревари од следното, 26.коло од италијанската Серија А можат да бидат одложени поради коронавирусот во земјата. – Не мислам дека за само […]

Вести

Карневалот во Венеција откажан поради коронавирусот

Властите во Венеција одлучија да го откажат познатиот карневал и сите случувања во градот поради ширење на коронавирусот. Иако се очекувало присуство на повеќе илјади туристи, кои цела година го […]

Балкан

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Министерството за надворешни работи на Словенија, преку соопштение апелира до своите граѓани да бидат многу внимателни кога патуваат во Италија поради ширењето на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА […]