Ознака: криза

Автомобилизам

Кои автомобилски марки се најпогодени, а кои најпоштедени од корона-кризата?

Автомобилската индустрија е меѓу браншите што претрпеа најголем удар во вонредните услови предизвикани од пандемијата. Но, големите концерни докажуваат дека нивната работа со право се води како кралица на индустријата. […]

Вести

Владата се премисли – обложувалниците остануваат да работат

Владата се премисли – обложувалниците остануваат да работат Приредувачите на игрите на среќа известија дека околу 6.000 вработени ќе останат без работа доколку се затворат обложувалниците и казината. По оваа […]

Вести

Јовановиќ за ТВ21: банките профитираа 100 милиони евра од КОРОНА кризата

Јовановиќ за ТВ21: банките профитираа 100 милиони евра од КОРОНА кризата „Една груба пресметка кажува дека банките профитираа повеќе од 100 милиони евра, затоа што наплатуваат камати, а може да […]

Вести

И Горан Стојановски, како и градоначалникот на Куманово, тврди дека е негативен на корона

И Горан Стојановски, како и градоначалникот на Куманово, тврди дека е негативен на корона Еве го неговиот статус: Стојановски Горан, Раководител на Регионален центар за управување со кризи Куманово, надворешен […]

Вести

Ќе се свикува Парламентот. Собрани се потписи за иницијативата

Ќе се свикува Парламентот. Собрани се потписи за иницијативата Потпишани на иницијативата за повторно свикување на Собранието се пратеници од повеќе партии. На списокот има и пратеници од опозициските ДПА, […]

Живот

Во услови на криза, луѓето почесто бараат добри вести

Уморни од негативните наслови, застрашувачките статистики и несигурноста околу корона-пандемијата, многумина низ цел свет се обидуваат да го подигнат своето расположение пребарувајќи само добри вести. Така, деновиве страниците „специјализирани“ за […]

Вести

Пред згаснување повеќе од 300 франшизни продавници во Македонија!

Македонска национална асоцијација за франшиза (МАКФРАН) алармира дека од страна на Владата на РМ и надлежните ресорни министерства сѐ уште не се понудени сет мерки за помош и справување со […]

Издвојуваме

Граѓаните не се задоволни од однесувањето на Пендаровски во кризата

Граѓаните не се задоволни од однесувањето на Пендаровски во кризата! Ве прашавме на нашата фејсбук страница: Како ја оценувате работата на Претседателот Пендаровски во овие кризни времиња? Лајк ако сметате дека […]

Издвојуваме

Прашање на денот: Дали се сложувате со предлогот ДА СЕ УКИНЕ ФИНАНСИРАЊЕТО НА ПАРТИИТЕ за оваа година! Еве како одговоривте

Прашање на денот: Дали се сложувате со предлогот ДА СЕ УКИНЕ ФИНАНСИРАЊЕТО НА ПАРТИИТЕ за оваа година! Еве го прашањето што вчера ви го поставивме на нашата Фејсбук страна: Дали се […]

Издвојуваме

Народот смета дека треба да се преполоват платите на пратениците и министрите!!

Народот смета дека треба да се преполоват платите на пратениците и министрите!! Ова е резултат од онлајн анкетата на ПУЛС24 која што ја спроведовме во последните 24 часа. Ве прашавме: ПУЛС24 […]

Вести

Инвазија врз Грција (видео)

Грција е во состојба на зголемена безбедност откако се соочи со наплив на илјадници мигранти кои се обидуваат да ја минат границата од Турција, а локалното население стравува од нова […]