Ознака: МВР

Вести

Пасоши со „Северна“ од септември – сегашните ќе важат до 2024-та година

Изработка на нови лични документи кои ќе бидат со името Република Северна Македонија ќе започне од септември 2020 година, велат од МВР за Радио Слободна Европа. Во меѓувреме се издаваат […]

Вести

Напаѓачот на полицаец во Велес бил амнестиран со 800 ослободени криминалци од затворите?

Денеска напаѓачот што вчера пукаше во полицаец во Велес, беше фатен. И е зад решетки. Меѓутоа се зборува дека тој бил еден од оние 800 од контингентот амнестирани пред некоја […]

Вести

Пристигнаа првите униформи со новото име на државата, МВР станува СЕВЕРНА

Како што може да се види полицијата наскоро ќе се ребрендира. Новите униформи го имаат името кое им се допаѓаше на странците и кое беше донесено наспроти изразената волја на […]

Црна хроника

Напаѓачот на полицаецот во Велес во бегство, тројца приведени

Полицијата трага по еден од четворицата напаѓачи кој денеска претпладне го повреди полицаецот во Велес, пред цркавата „Св.Спас“ кај градските гробишта. Останатите тројца напаѓачи се приведени во Полициска станица, а […]

Вести

Гостивар прес: Наставник однесен во полиција по пријава дека бакнал и прегрнувал ученичка

Пријава за згрозувачки настан е регистрирана во Секторот за внатрешни работи Тетово. Вчера (29 јануари) во 18.20 часот, 39-годишен жител на гостиварско село пријавил дека 54 годишник, наставник во училиште […]

Вести

Во Штип се пресметуваат две нарко групи и ги палат колите – Чулев

Најголем број од запалените штипски возила, кои ја надминаа бројката од 27, се резултат на криминални пресметки на две групи кои се во организирана трговија со наркотици, изјави министерот Чулев […]

Избор на уредникот

АНГЕЛОВ МУ СЕ ОБРАТИ НА СВОЈОТ ШКОЛСКИ ДРУГАР НАЌЕ ЧУЛЕВ – ТЕХНИЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ

Фејсбук статус на генерал Стојанче Ангелов Како прво со сигурност можам да кажам дека мојот школски другар Наќе Чулев е исклучително чесен и позитивен човек. Како второ, неспорно е дека […]

Вести

Пронајдено е безживотно тело во населбата Маџари

Мртов маж со прострелна рана на главата утрово бил најден во населба Маџари на стадионот „Борис Трајковски“  веднаш под трибината. Случајот во МВР бил пријавен околу 10 часот. подоцна лицето […]

Македонија

Премиерот Заев очекува МВР наскоро да открие каде е Игор Спасов

Откако Штипскиот суд распиша национална потерница за Спасов, кој по привремениот отпуст поради лекување не се врати во затвор каде издржува 14-годишна затворска казна, денес одговарајќи на новинарско прашање премиерот […]

Македонија

МВР го честита Илинден на граѓаните и ги повикува достоинствено да го прославиме

Министерството за внатрешни работи на сите граѓани на Република Македонија им го честита празникот Илинден и ги повикуваме достоинствено да го прославиме овој ден, како што доликува на чествување на […]

Живот

Откриен идентитетот на напаѓачот и нападнатата жена среде Скопје, информираат од МВР

Вчера во 15 часот и 30 минути во Полициската станица Центар било пријавено дека на крстосницата на булевар „Гоце Делчев“ и улица „Беласица“ се случил инцидент помеѓу З.П.(45) од Скопје […]