Ознака: МВР

Вести

МВР: Изречени се вкупно 301 санкција за непочитување на правилата и прописите во сообраќајот

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени […]

Црна хроника

Дрвокрадците што нападнаа полицајци заработија 30 дена притвор

Дрвокрадците што нападнаа полицајци заработија 30 дена притвор Судот во Прилеп, на предлог на јавното обвинителство одреди 30 дена притвор на десетмината дрвокрадци кои ги нападнаа полициските службеници на патот […]

Црна хроника

Приведени две лица, прегазиле полицаец кој мерел на радар

Приведени две лица, прегазиле полицаец кој мерел на радар Министерството за внатрешни работи информираше дека се лишени од слобода се А.Д.(19) и К.М.(21), двајцата од Скопје, затоа што околу 01.00 […]

Црна хроника

Казнети 50 возачи во Штип

Казнети 50 возачи во Штип „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици, како што се управувањето на возило […]

Вести

Изречени 578 казни за неносење лична заштита изминатото деноноќие

 Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 578 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до […]

Вести

Полициjaта paзби ceмejна вeceлба: Ce апceле cвaтoви

Ноќеска, пет минути по полноќ во Скопје, при интервенциja на ул.„Димче Милошевски“ по поплака за глacна мyзика, А.К.(25) од Битола нападнал полициcки cлyжбеник, cooпшти МВР. Потоа во вршењето на слyжбени […]

Вести

МВР во акција за санкционирање на диви тркачи, веќе се приведени неколку лица

МВР попладнево и вечерва спроведува акција за санкционирање на диви тркачи кои организирале договорени трки на скопската обиколница. Од МВР велат дека веќе се одземени повеќе мотори, а неколку лица […]