Ознака: МВР

Црна хроника

Казнети 50 возачи во Штип

Казнети 50 возачи во Штип „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици, како што се управувањето на возило […]

Вести

Изречени 578 казни за неносење лична заштита изминатото деноноќие

 Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 578 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до […]

Вести

Полициjaта paзби ceмejна вeceлба: Ce апceле cвaтoви

Ноќеска, пет минути по полноќ во Скопје, при интервенциja на ул.„Димче Милошевски“ по поплака за глacна мyзика, А.К.(25) од Битола нападнал полициcки cлyжбеник, cooпшти МВР. Потоа во вршењето на слyжбени […]

Вести

МВР во акција за санкционирање на диви тркачи, веќе се приведени неколку лица

МВР попладнево и вечерва спроведува акција за санкционирање на диви тркачи кои организирале договорени трки на скопската обиколница. Од МВР велат дека веќе се одземени повеќе мотори, а неколку лица […]

Вести

Никако да се навикнеме на новата нормалност – во просек по 400 казни дневно за неносење маски

Ако се суди според дневните информации од МВР за бројот на оние кои се казнуваат за неносење на овој тип лична заштита, казните не се проблем за граѓаните Со Уредба […]

Црна хроника

Од полицијата се бараат „тепачите“ од „Тикток“ кои претепаа момче и го објавија видеото на социјалните мрежи

Од полицијата се бараат „тепачите“ од „Тикток“ кои претепаа момче и го објавија видеото на социјалните мрежи Министерството за внатрешни работи ги бара тепачите од видеото од социјалната мрежа „Тикток“ […]

Вести

Директорот на „Улици и патишта“ уапсен со кокаин!

Директорот на скопското јавно претпријатие „Улици и патишта“ во саботата бил уапсен со две пакувања кокаин во Струга. Како што пишува Лидер, при претресот кај него била пронајдена поголема количина […]

Вести

Специјалците на МВР ја прекинаа потрагата по удавеното момче

Специјалната единица „Тигар“ која денес пристигна во Претор со цел да го пронајде удавеното момче, ја прекина потрагата. Имено боците на нуркачите останале без кислород, па поради тоа е прекината […]