Ознака: пандемија

Живот

Конечно заедно: По 60 години брак, 215 дена беа разделени поради пандемијата

Џозеф и Ева се запознаа пред повеќе од 60 години, се венчаа и имаа пет деца и бројни внуци. Тие целиот свој живот го поминаа заедно. Погледнете ја нивната трогателна […]

Вести

И кога пандемијата ќе заврши 90 отсто од работниците сакаат да работат од дома

Мнозинството работници сакаат во иднина да останат да работат од дома. Девет од десет вработени сакаат да продолжат да работат од дома и по ублажувањето на мерките преземени во врска […]

Свет

Чешка ги соборува сите рекорди во Европа: Забележа најголем број на нови пациенти од корона за еден ден

Во Чешка, во последните 24 часа се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти денеска чешкото […]

Свет

Надминува бројката од 30 милиони луѓе со коронавирус во светот

Бројот на луѓе кои заболеле од коронавирус во светот надмина 30.000.000, се вели во податоците на веб-страницата на „Worldometer“.  Над 945.000 луѓе починаа, а над 21 милиони се опоравија.  Откако […]

Свет

Коронавирусот продолжува да го уништува Бразил: Повеќе од 15.000 нови случаи, 2.619 мртви

Во Бразил се регистрирани повеќе од 15.000 нови случаи на коронавирус, како и нови 2.619 смртни случаи поврзани со вирусот, објави Министерството за здравство на таа земја. Бразилското Министерство објави […]

Избор на уредникот

Шест месеци пандемија: Што знаеме, а што не знаеме за коронавирусот и кога се случи големиот пресврт

Ковид-19 е дел од нашите животи денес. Поминаа точно шест месеци откако Светската здравствена организација прогласи пандемија. Непријателот е оној за кој научивме многу, иако никој не го знае одговорот на прашањето […]

Балкан

Рекорден број на нови случаи на коронавирус во Словенија од почетокот на пандемијата

Во изминатите 24 часа во Словенија се регистрирани 79 нови случаи на коронавирус од 2.560 тестирани лица, што е апсолутен дневен рекорд од 4 март, кога во таа земја се […]

Свет

Бројката на починати лица, како последица од коронавирусот во светот надминува 900,000

Според новите податоци на интернет страницата Worldometers, бројот на лица кои досега починале како последица од Ковид-19 во светот надмина 900.000. Од вкупно 27.743.743 милиони луѓе со потврден коронавирусот, досега […]

Свет

Загрижувачка епидемиолошка состојба во Франција: Уште 6.544 новозаболени, 39 лица починати

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Франција е зголемен за 6.544 во последните 24 часа, на 335.524, додека други 39 пациенти починале како резултат на Ковид-19, вкупно 30.764 од […]

Балкан

Пандемијата го зголеми бројот на невработени во Црна Гора

Од воведувањето мерки за борба против епидемијата на коронавирус на 15 март годинава, невработеноста во Црна Гора е зголемена за 20,99 проценти, односно 7.446 лица останаа без работа.На денот на […]

Вести

Дали некој ќе сноси одговорност за организираната вчерашна забава во ТЦ Бисер?

На социјалните мрежи се појави видео од забава во кафулиња од Трговскиот центар Бисер во Скопје, на која присуствуваат млади луѓе кои не ги почитуваат мерките за заштита од ширење […]