Ознака: пратеници

Вести

23 пратеници со станови во Скопје наплаќаат патни трошоци

На денешната 27 седница на Државната комисија за спречување на корупцијата беше презентиран извештајот од анализата на патните трошоци на пратениците во периодот од 2015 до 2019 година кој покажува […]

Uncategorized

Повторно тепачка во парламентот на Украина (видео)

Во украинскиот парламент изби тепачка поради нацрт законот за продажба на земјиште. Во конфликтот учествувале пратеници на владејачката партија „Слуга на народот“ и опозиционерите. Како што е наведено, лидерката на […]

Македонија

Пратениците зад затворена врата ќе решаваат за Јанева

Собраниската комисија за избори и именувања денеска зад затворена врата ќе расправа по извештајот на Советот на јавни обвинители за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, откако Советот го […]

Балкан Вести

И Ципрас најде шестмина „независни“ пратеници да гласаат за Договорот од Преспа

Шестмината пратеници потребни за да помине Договорот од Преспа се веќе обезбедени, пишува грчкиот весник „Ефимерида“. Според пишувањата на весникот, начинот на кој ќе се дојде до потребната бројка многу […]

Избор на уредникот

Апел од дијаспората до пратениците во сеуште македонскиот парламент!

Апел од дијаспората до пратениците во сеуште македонскиот парламент Повик до пратеничката од Општина Делчево, Мира Стојчевска да не ги гласа уставните промени и промената на името! Гневни и крајно […]

Вести

Ова го нема во другите медиуми – МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА протестираше вечерва!!!

За жал владее информативен мрак како во среден век, нешто незапаметено досега во Македонија. Имало режими и режими, но барем се известувала јавноста за активностите и на опозицијата. Во случајов […]

Вести Свет

Нова тепачка во украинскиот Парламент

Во украинскиот Парламент повторно се случи тепачка. Како што пренесуваат украинските медиуми до тупаниците и туркањата меѓу пратениците дошло заради плаката на која се наоѓал украински политичар наречен „Путинов агент“. […]

Избор на уредникот

Героски: Пет пратеници од таборот на Мицкоски би можеле да гласаат за уставните промени

Ова е реалната опасност за која веќе насекаде се зборува. Пет пратеници на ВМРО – ДПМНЕ од таборот на лидерот Христијан Мицкоски ќе се приклонат кон групата пратеници од оваа партија […]

Вести

Протест против промена на уставното име пред домовите на Василевски и Арнаудов во Охрид

По Вевчани, движењето „Македонија блокира“ вечерва одржа протестен собир во Охрид против уставните измени со цел промена на името. На протестот беше прочитано протестно писмо кое подоцна им беше доставено […]

Видео

Се степаа на ТВ пратеници од Косово. А нашите се сепак културни!

Двајца опозициски пратеници, Фрашер Красниќи од Социјалдемократската патија на Косово (ПСД) и Џељаљ Свечла од Движењето Самоопределување (ВВ), се степале синоќа по завршувањето на дебатната емисија „Рубикон“ на телевизијата КТВ, […]

Избор на уредникот

Цел македонски народ кој одбра Македонија, денес е очигледно неважен

Овој извадок е од Службен весник од 1974 година. Во него стои: РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕНУВАЊЕ ЧЛЕНОВИ НА ОПШТИНСКИТЕ ИЗБОРНИ КОМИСИИ ЗА ИЗБОР НА ДЕЛЕГАТИ ВО СОБРАНИЈАТА НА САМОУПРАВНИТЕ ИНТЕРЕСНИ ЗАЕДНИЦИ […]

Вести Македонија

Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки, повика Заев

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук-страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА […]