Ознака: претседателски кандидат

Политички партии

Претседателски кандидат на СДСМ и ДУИ е Стево Пендаровски

Стево Пендаровски е претседателски кандадат на СДСМ и на коалицијата за претстојните избори закажани за 21-ви април. По тричасовни партиски консултации партијата одлучи да го предложи Пендаровски за претседателски кандидат, […]

Вести

СДСМ и ДУИ треба да го објават името на заедничкиот претседателски кандидат

Јавноста и натаму очекува објава на името на заедничкиот претседателски кандидат на коалициските партнери СДСМ и на ДУИ, што го договорија лидерите на двете партии Зоран заев и Ал Ахмети. […]

Македонија

Заев и Касами ќе разговараат за заеднички претседателски кандидат

Денес во 13:30 часот во Клубот на пратениците премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ќе се сретне со претседателот на движењето Беса, Билал Касами. Повод за средбата е можноста за […]

Политички партии

Денес Заев и Ахмети ќе разговараат за можен консензуален претседателски кандидат

Во Клубот на пратениците денес лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети треба да одржат средба во врска со претстојните претседателски избори и можноста за настап со […]

Македонија

Дали и Самка Ибраимоски е можен претседателски кандидат?

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на пратеникот Самка Ибраимоски, која е дел од владејачката коалиција планира сама да трча на претседателските избори, пишува “ПлусИнфо“. Ваков заклучок бил донесен […]