Ознака: проблеми

Вести

Македонци заглавени низ цел свет не можат да извадат документи – амбасадите креваат рамења

Бројката на македонци кои се заглавени низ лавиринтот за македонски документи е не позната. Тие заради корона кризата не можат да извадат документи преку македонските амбасади, доколку дојдат во Македонија […]

Здравје

Зошто „преспивањето на проблемите“ ви помага да ги решите?

Секој од нас бил соочен со предизвици и тешки одлуки. Но понекогаш, дури и кога навистина се трудите, не можете да одлучите што е правилно. Колку повеќе размислувате за проблемот, […]

Свет

Лукашенко го отпушти амбасадорот кој побара пребројување на гласовите

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го замени Павел Пустовој со указ амбасадорот на земјата во Шпанија.  Во соопштението се забележува дека на Пустовој му е одземена дипломатската титула вонреден и […]

Живот

Не кажувајте ги вашите проблеми секому – половина ќе ве сожалуваат, другата половина ќе бидат среќни што ги имате

Бидете внимателни кому ги кажувате своите проблеми. Кому ја подарувате својата доверба. Од кого чекате искреност, разбирање поддршка. Бидејќи луѓето денес во најголем процент се зли. Половина од нив ќе […]

Македонија

Поставете го албанското знаме каде сакате, нема да имате проблеми, порача Османи

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции го оправдува чекорот на играорците од Косово кои поставија албанско знаме на Самоиловата тврдина во Охрид за што беа парично казнати. Според Османи албанското знаме може […]