Ознака: промената на името

Македонија

Тони Михајловски: И двојазичноста, Тиранската платформа и промената на името едно време беа лажни вести

Познатиот актер и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски реагира на соопштението на МТСП дека лажна вест е информацијата дека се брише семејството и термините мајка и татко и […]

Македонија

Да се оправала држава со промена на име, сите би менувале име секој месец, напиша Тортевски

На својот Твитер профил адвокатот Александар Тортевски ја искоментира одлуката на македонскиот Парламент за промена на името во Репулика Северна Македонија. -Не е за славење за промената на името. Бевме […]

Македонија

Ќе ви ги поништиме сите неуставни и нелегални одлуки и ќе ве гониме кривично додека сме живи, порача Каракамишева

Промената на името на државата е промена на нејзината лична карта, промена на нејзиниот и наш идентитет, ништење на целата досегашна историја, вредности, идеја, борба, со новото државно име се […]