Ознака: Промена на име

Избор на уредникот

Наменски повиканата „Група од Охрид“ бара промена на името на државата!

Џорџ Робертсон, десеттиот генерален секретар на НАТО од 1999 до 2004 година, повеќепати ја има посетувано Македонија, особено за време на кризата во 2001 година. И беше еден од важните […]

Избор на уредникот

ОМД направија анкета, повеќе од 85 проценти од Македонците се против промена на името

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во периодот 12-22 март 2018, со цел да го сознае мислењето на македонскиот народ, спроведе научна анкета со 10 прашања кои задираат во суверенитетот и унитарноста […]

Вести

Груевски: Крајната цел е името, дојде тоа време Заев договара ново име на државата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред речиси еден месец предупредуваше дека крајната цел со носењето на Зоран Заев и СДСМ е власт е промена на името на Република Македонија. Груевски нагласува […]

Вести

Ефтов: СДСМ со спроведување на ваква економска политика, сака да го скрши македонскиот национализам, а со тоа да се промени и името на Македонија

Новинарот и аналитичар Васко Ефтов во својата емисијата „Во Центар“ даде издржана и неутрална анализа за моменталното ситуација во земјата, поврзувајќи ги локалните избори со промена на името и сегашната […]

Избор на уредникот

Клетва: Раката да му се исуши – кој ќе стави потпис на промена на името!

Ова е чисто таткова клетва. На клетва лек нема. Клетвите стигаат до девето колено, а татковата, заедно со кумовата, се сметаат за најтешкитеНе, не, немојте веднаш авторот на овој текст да го обвинувате […]

Вести

Османи потврди: После двојазичноста и капитулантскиот договор со Бугарија, Владата ќе се фокусира на промена на името

После капитулантскиот договор за добрососедство со Бугарија и официјализирањето на тиранската платформа како владина програма со законот за двојазичност, Османи и официјално го најави она што многу граѓани и политичари […]

Вести

Цуцуловски: Оваа власт ќе се дрзне да го промени името

Професорот Љубомир Цуцуловски во гостувањето на Телевизија Алфа вечерва вели дека оваа власт ќе се дрзне да го промени уставното име.-Досегашните потези од месец дена и повеќе, колку се на […]

Вести

„Гардијан“ најавува промена на името на Македонија

Скопје го испраќа министерот за надворешни работи во Атина на разговори за ставање крај на долготрајниот спор меѓу соседните држави околу името на Македонија, пишува угледниот вритански весник Гардијан.„Гардијан“ пишува дека […]

Вести

Во ист ден „Гардијан“ и „Фајненшл Тајмс“ со идентични пораки за промена на името

Двата реномирани весници Гардијан и Фајненшл Тајмс во исти ден во своите текстови испратија идентични пораки за разгледувањето на предлозите на Македонија за промена на името. Откако меѓународната пропаганда е се […]

Вести

Димитров: Македонија ќе ја разгледа можноста да го смени името

Македонија размислува за можноста да го смени името, во обид да го одблокира грчкото противење за членството во НАТО, изјавил според „Фајненшел Тајмс“ министерот Никола Димитров во интервју за весникот.– […]

Вести

Целта на сценариото чиј главен инструмент е Заев, е да се смени името на Македонија

Слабеење на државата со цел промена на името е главната цел на операцијата за промена на власта, чиј главен инструмент е лидерот на опозицијата Зоран Заев.Станува збор за една поопширна […]

Вести

Павле Трајанов пред 9 години беше убеден дека Шеќеринска и Петковски се залагаат за промена на името, а сега молчи

Првиот човек на Деморкатскиот сојуз, Павле Трајанов е типичен пример за политичар кому желбата за власт му е поголема од љубовта кон татковината. Истиот оној Трајанов кој пред 9 години […]