Ознака: романија

Вести

Во Романија се заразени 500 медицинари, 200 во болницата со нултиот пациент

Во Романија се заразени 500 медицинари, 200 во болницата со нултиот пациент. Ова може да доведе до целосен колапс на здравствениот систем во таа држава. Кризата е сконцентрирана на една […]

Балкан

Романско Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Ниту еден случај со сомнеж за заразеност со коронавирус досега не е регистриран позитивно во Романија, изјави романскиот заменик министер за здравство Андерј Бачу. -Нема случај со позитивен тест за […]

Вести

Прв случај на коронавирус во Романија

Во Романија е потврден првиот случај на коронавирус кај едно лице кое пред три недели се вратило од Италија, објави денеска локалната телевизија Реалитатеа плус, јави БГНЕС. Телевизијата, повикувајќи се […]

Магазин

Инфлуенсерка од Романија заработува милиони евра годишно само поради својот огромен задник

Инфлуенсерката Андреа Василе открила дека заработува по 2 милиони евра годишно од своите објави на Инстаграм. Таа е сопственичка на прилично голем задник со помош на кој заработува енормна сума […]

Црна хроника

Во тешка сообраќајка во Романија загинаа 10, а повредени се 7 лица (ВИДЕО)

Десет загинати и седум повредени лице е билансот на тешка сообраќајна несреќа што се случи во јужниот дел на Романија. Романската служба за итни случаи соопшти дека се судриле камион […]

Балкан

Романија воведува доживотна казна за силување и педофилија, итно

Премиерката на Романија, Виорика Данчила ги најавува строгите мерки по случајот со 15- годишното девојче, кое беше киднапирано, силувано и убиено, а полицијата нејзините повици за помош не ги сфатила […]

Вести Свет

Заради закана од бомба авион принудно слета во Романија 

Авион на компанијата „Визер“, кој летал од Грузија кон Полска, бил принуден да слета на аеродромот во Букурешт поради закана од бомба, соопштија романските власти. Авионот “Ербас А320“ на линијата […]