Ознака: самоизолација

Живот

Како да се подготвите за самоизолација ако се лекувате од КОВИД дома?

Луѓето кои се заразиле со новиот коронавирус и имаат лесни или умерени симптоми, се лекуваат во домашни услови. Во тој случај, важно е да имате одредени работи дома за побрзо […]

Сцена

Првата дама на Франција е во самоизолација

Брижит Макрон, првата дама на Франција, ќе биде во самоизолација една недела по контакт со лице заразено со коронавирус, соопшти денеска канцеларијата на францускиот претседател. Брижит Макрон беше во контакт […]

Здравје

Кај коронавирусот губењето на чувството за мирис е различно отколку кога имате настинка

Губењето на чувство за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, но различно е од тоа кога некој ќе фати лоша настинка или ќе добие грип, велат европските експерти кои […]

Македонија

Филипче најави изолација по 10 дена кај асимптоматските, а по 20 дена кај оние што имаат симптоми

На денешната седница Владата го прифати новиот протокол за изолација согласно препораките на Светската здравствена организација, Европскиот центар за контрола на болести и МАНУ за промена на стратегијата за тестирање […]

Вести

Директорката на ДЗСИ во самоизолација по контакт со заболен од коронавирус

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Бухова е во двонеделна самоизолација откако била во контакт со заболен од коронавирус. Директорката објави дека нема симптоми на болеста, се чувствува […]

Вести

Kласен раководител делел свидетелства наместо да седи во задолжителна самоизолација

Kласен раководител делел свидетелства наместо да седи во задолжителна самоизолација Против 46-годишен наставник во Кичево поднесена е кривична пријава поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Од МВР […]

Вести

Денеска гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација, утре 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки на предвремените парламентарни избори в среда […]

Вести

Во самоизолација оди и Славјанка Петровска, СДСМ десеткуван

Во самоизолација оди и Славјанка Петровска, СДСМ десеткуван Од таа партија известија дека и заменик министерот за полиција ќе оди во самоизолација. „Согласно здравствените протоколи и заради превенција, во самоизолација […]