Ознака: СЕПТЕМВРИ

Вести

Потрошувачката кошница за септември поголема од 500 евра, плата која Заев ја ветуваше, а не ја исполни

Синдикалната кошница за месец септември изнесува 33.621 денари. Според ова македонските граѓани најмногу пари трошат на основни потребни како што се храна и пијалаци. Инаку, според овие податоци потрошувачката кошница […]

Балкан

„Кроација ерлајнс“ откажа над 80 отсто од летовите во септември

Хрватскиот авиопревозник „Кроација ерлајнс“ вкупно откажал над 80 отсто од летовите во периодот меѓу 1 и 21 септември годинава на меѓународните линии од Загреб, Сплит и Дубровник. Според објавениот распоред […]

Вести

МАКЕДОНЦИТЕ НЕМААТ СРЕЌА- ниту во септември нема одмор во Грција, еве до кога земјата забрани влез за нас

Копнените граници на Грција за македонските граѓани остануваат затворени уште две седмици. Грчката Влада, за уште две седмици ја продолжи забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, […]

Економија Македонија

Платите на наставниците ќе се зголемат од септември

Во рамките на 150-тата седница, вчера Владата ја разгледа и усвои информацијата за зголемување на платите во основното, средното и високото образование за пет проценти почнувајќи од исплата за септември 2019 […]