Ознака: сзо

Вести

Стручен тим на СЗО тргна за Пекинг

Вискостручен тим меѓунардини експерти, предводен од претставници на Светската здравствена организација (СЗО), синоќа отпатува за Пекинг за да помогне во истражувањата поврзани со епидемијата на коронавирусот. Извршниот директор на СЗО, […]

Вести

СЗО контра Кина: Нема ефикасни лекови против коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги негираше медиумските извештаи за тоа дека се пронајдени лекови кои претставуваат пресврт во лекувањето на луѓе заразени со коронавирус. Кинески телевизии соопштија дека истражувачки […]

Живот

Оваа европска нација води најнездрав начин на живот

Пороците, уживањето во хедонистичкиот стил на живеење и уште некои работи го дефинираат степенот на здрав живот кој го води една нација.Според новото истражување на „Клиник компеар“ (Clinic Compare), Чешка […]

Вести

СЗО објави листа на најопасни бактерии

Светската здравствена организација (СЗО) ја објави листата на 12 најопасни бактерии за луѓето, наведувајќи дека лекарите брзо ги губат опциите за лекување. На прес-конференцијата на СЗО во Лондон наведено е дека […]

Занимливости

УМОРНИ СТЕ И ИСЦРПЕНИ: Експертите открија болест на 21. век. Дали ја имате и вие?

Дали сте постојано уморни? Исцрпени? Ако посегнувате по третото утринско кафе, еве што може да биде причината. Според експертите, модерниот живот стана толку стресен што сам по себе стана специфична […]

Издвојуваме

КОГА СМЕ КАЈ ПРИОРИТЕТИ: СЗО до Сиријците: Заборавете на бомбите и хуманитарната катастофа, треба да сте загрижени од цигарите

Масовен гнев се прошири по предупредувањата од СЗО за опасностите од пушењето – кон луѓето кои во моментов бегаат од бомби, гранати и ИСИС. Последниве се всушност на иста страница […]

Вести

СЗО предупредува на опасност од туберкулоза во светот

Смртоносните соеви причинители на туберкулозата отпорни на лековите се шират по светот и државите итно требаат да вложат уште 1,6 милијарди американски долари годишно за да се борат против овој […]