Ознака: сзо

Вести

СЗО во паника: Коронавирусот брзо се шири, зимата може да биде сурова

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека Ковид-19, болеста која е предизвикана од коронавирусот, со загрижувачка брзина се шири во некои делови од северната хемисфера, на неколку месеци од почетокот на […]

Свет

Алармантно предупредување од СЗО: Бројот на пациенти во Европа поголем отколку во екот на бранот во март

Неделните инфекции со коронавирусот во Европа сега се повисоки отколку во првиот бран на Ковид-19 на континентот во март, предупреди Светската здравствена организација (СЗО).  – Се соочуваме со многу сериозна […]

Вести

СЗО предупредува: Следната пандемија може да биде полоша од Ковид-19

Ако не научиме од коронавирусот и го примениме наученото во пракса со потребните ресурси и посветеност, следната пандемија, што сигурно ќе ја има, ќе биде многу повеќе опустошителна. Тоа се […]

Свет

Мрачни прогнози на СЗО: Не е познато кога ќе заврши пандемијата, ставајње под контрола за 2 години од сега

Светската здравствена организација (СЗО) не знае кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, но претпоставува дека болеста ќе биде ставена под контрола во рок од две години, објави прес-службата на таа […]

Вести

СЗО: Пред средината на 2021 не се очекува масовна вакцинација за Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) не очекува масовна вакцинација против новиот коронавирус барем до средината на следната година. Од организација ја потенцираат потребата од многу поригорозни тестирања на ефективноста и безбедноста […]

Свет

СЗО: Рецептот за катастрофа е прерано ублажување на мерките!

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханом Гебрејесус предупреди дека рестриктивните мерки не треба да се ублажуваат прерано и  посочи дека тоа е „рецепт за катастрофа“, пренесе Тасс. Тедрос Адханом […]

Вести

СЗО со нова препорака: ДА СЕ ТЕСТИРААТ СИТЕ КОНТАКТИ БЕЗ ОГЛЕД НА СИМПТОМИТЕ

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека сите лица кои биле во контакт со заразен со коронавирус треба да бидат тестирани, без оглед дали покажуваат симптоми. Оваа препорака на експертите на […]

Свет

СЗО се надева дека пандемијата би можела да заврши за две години

Шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Габриезус, вчера изјави дека се надева оти пандемијата ќе заврши за две години. Тедрос Аданом Гебреисус, информацијата во јавноста ја соопшти денес и […]

Вести

СЗО почна разговори со Москва за проверка на руската вакцина

Светската здравствена организација (СЗО) за Европа соопшти дека започнала разговори со Русија во обид да добие повеќе информации за експерименталната вакцина против Ковид-19, која Москва неодамна ја одобри. Минатата недела […]

Свет

Мрачни податоци на СЗО: За 24 часа, повеќе од 216.000 луѓе биле заразени со коронавирусот

Во претходните 24 часа во светот се регистрирани повеќе од 216.000 случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 19,93 милиони, објави денеска Светската здравствена организација.  Досега се регистрирани 732.499 […]

Свет

СЗО тврди дека светот може да ја „надмудри короната“: „Сè уште не знаеме како, но знаеме дека вирусот нема мозок“

Во време кога светот се бори со еден од најголемите непријатели во историјата, доаѓаат многу необични изјави од луѓето на кои треба да им веруваме најмногу, што би можело да […]

Вести

СЗО: Потврдени рекордни 262.929 новозаразени лица од коронавирус

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа се потврдени рекордни 262.929 случаи на коронавирус. Бројот на смртни случаи е зголем, па сега има вкупно 680.894 лица […]