Ознака: сзо

Свет

СЗО тврди дека светот може да ја „надмудри короната“: „Сè уште не знаеме како, но знаеме дека вирусот нема мозок“

Во време кога светот се бори со еден од најголемите непријатели во историјата, доаѓаат многу необични изјави од луѓето на кои треба да им веруваме најмногу, што би можело да […]

Вести

СЗО: Потврдени рекордни 262.929 новозаразени лица од коронавирус

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа се потврдени рекордни 262.929 случаи на коронавирус. Бројот на смртни случаи е зголем, па сега има вкупно 680.894 лица […]

Издвојуваме Свет

СЗО: Последиците од коронавирусот ќе се чувствуваат и во наредните децении

Глобалната епидемија на коронавирус е катастрофа чии последици ќе траат долго време, предупреди денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гребересус. – Оваа пандемија е здравствена криза […]

Свет

СЗО: Вакцината за КОВИД-19 не треба да се очекува пред првата половина на 2021 година

Истражувачите откриваат „добар напредок“ во развивањето на вакцината за КОВИД-19, но првите вакцини не можат да се очекуваат пред првата половина на 2021 година, изјави експертот на Светската здравствена организација […]

Вести

Нов, црн рекорд: Бројот на новозаразени случаеви порасна за 230, 370 за еден ден

Светската здравствена организација објави најнови податоци заклучно денешниот ден. Станува збор за рекорден глобален пораст на новозаразени случаеви од корона вирусот. Бројките се застрашувачки, односно 230, 370 нови случаеви за […]

Вести

СЗО: Рекорден дневен скок на бројот на новозаразени од коронавирус во светот

Светската здравствена организација соопшти дека во последните 24 часа во светот се регистрирани нови 212.326 случаи на коронавирус, што е рекордно дневно зголемување на бројот на нови случаи. Најголем дневен […]

Вести

КОРОНА ВИРУСОТ руши рекордни. Над 200 илјади новозаразени од вчера до денеска

КОРОНА ВИРУСОТ руши рекордни. Над 200 илјади новозаразени од вчера до денеска Над 11,3 милиони се потврдено заразени со корона вирусот. Битката со него ја платија со живот над 530 […]

Вести

СЗО: Македонија на црна листа на земјите во кои забрзано се шири корона

СЗО: Македонија на црна листа на земјите во кои забрзано се шири корона Списокот на СЗО на ризични држави ги вклучува Албанија, Ерменија, Азербејџан, Босна и Херцеговина, Казахстан, Киргистан, Косово, […]

Вести

СЗО со препорака до земјава да ги засили тестирањата и да внимава со олабавување на мерките

Не е време за спуштање на гардот за заштита од пандемијата со Ковид-19 и треба засилено да се работи на тестирање и идентификување на заболените, нивните контакти и нивно ставање […]

Вести

Скано од СЗО го искара Филипче: „Она што го гледаме сега во Македонија е загрижувачко“

Претставникот на СЗО меѓу редови го искара министерот за здравство Венко Филипче. Фабио Скано вели дека тоа што гледаме сега во Македонија е загрижувачко и она што мора да го […]

Вести

Вчера најголемо дневно зголемување на новозаразени во светот

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека вчера регистрирале најголем дневен број на новозаболени од новиот коринавирус од почетокот на пандемијата. Повеќе од 183,000 нови случаи беа регистрирани ширум светот во […]