Ознака: сзо

Вести

СЗО го смени ставот, сега препорача носење на маски

СЗО го смени ставот, сега препорача носење на маски Повеќето држави пред подолго време ги повикаа своите граѓани да носат маски. СЗО неколку месеци изразуваше загриженост дека нема квалитетни докази […]

Вести

СЗО: Забрзано зголемување на заразени во Северна и Јужна Америка

Северна и Јужна Америка бележат забрзано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). Извршниот директор на програмата за вонредни случаи на СЗО, Мајк Рајан рече […]

Вести

СЗО: Нема докази дека вирусот се сменил, мерките да останат

Нема докази дека коронавирусот се сменил, ниту кога станува збор за формата на пренесување, ниту кога е во прашање сериозноста на болеста што ја предизвикува, предупреди денеска епидемиолог на Светската […]

Вести

Трамп ги прекинува целосно односите со СЗО, поради необјективност по прашање на Кина за КОРОНАВИРУСОТ

Трамп ги прекинува целосно односите со СЗО, поради необјективност по прашање на Кина за КОРОНАВИРУСОТ Како што објавија повеќе светски медиуми Трамп се реши да ги прекине целосно релациите со […]

Вести

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот веројатно доаѓа повторно по крајот на летото?

Коронавирусот повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, речиси се сигурни експертите за заразни болести, но не знаат колку ќе биде сериозна ситуацијата. Светската здравствена организација понудила мрачна хипотеза […]

Вести

Во Африка се заразени повеќе од 84.000 лица со Ковид-19

Во земјите во Африка, 84.183 лица се заразени со новиот коронавирус, а починати се 2.739 лица, соопшти денеска огранокот на Светската здравствена организација (СЗО) за Африка. Најголем број случаи се […]

Вести

СЗО предупредува дека е можно Ковид-19 никогаш да не исчезне

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека Ковид-19 можно е никогаш да не исчезне. За време на прес-конференцијата во Женева, извршниот директор на програмата за итни случаи во СЗО, д-р Мајк […]

Вести

СЗО: Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања

Шест или седум вакцини за Ковид-19 се во рана фаза на клинички испитувања, изјави денеска на прес-конференција д-р Катерина Смалвуд, од Канцеларијата за Европа на Светската здравствена организација. Австралија ќе […]

Вести

СЗО не може да ја потврди ефикасноста на новиот лек

Шефот на програмата за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), доктор Мајк Рајан, денеска одби да ги коментира извештаите за новиот лек Ремдесивир кој наводно може да им помогне […]

Меѓународен фудбал

УЕФА демантира дека СЗО предложиле прекин на фудбалот до крајот на 2021 година

Европската фудбалска централа (УЕФА) ги негираше извештаите во медиумите дека е направено барање од Светската здравствена организација (СЗО) да се стопираат сите натпревари до крајот на 2021 година. Италијанскиот весник […]