Ознака: сообраќај

Вести

Посебен режим на сообраќај во Скопје поради протест

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска поради најавен протест, од 13 часот затворени за сообраќај ќе бидат улиците: „Христијан Тодоровски-Карпош“, „Џон Кенеди“, „Цветан Димов“, булеварите „Крсте Мисирков“ и „ […]

Скопје

НОВИ „ЛЕЖЕЧКИ ПОЛИЦАЈЦИ“ ВО КАРПОШ 4 ОКОЛУ ООУ „П.П.АРСОВ“

Општина Карпош постави нов „лежечки полицаец“ во населбата Карпош 4, околу основното училиште „Петар Поп Арсов“, во должина на улицата „Разловечко востание“, а во тек е поставување на ваков тип […]

Занимливости

Патот кон Свети Наум блокиран од возила, најмалку две сообраќајки

Очекувано, Охрид викендов е преполн со туристи, а многу од нив се упатија и кон Свети Наум. Сепак, како што пренесуваат „Охриѓани“, на патот од градот кон плажите се случиле […]

Занимливости

Кое превозно средство треба да го пропушти скутерот?

Погледнете ја сообраќајната ситуација на фотографијата, па обидете се да дадете точен одговор за помалку од една минута. На раскрсницата на која што сообраќајот е регулиран со сообраќајни знаци, се […]

Вести

Хаос на „Стража“: Камиони заглавени поради снегот, па прогласена забрана

Поради врнежи од снег попладнево од 15:50 часот на патниот правец Гостивар-Стража е воведена забрана за товарни моторни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Претходно, во 15 часот, беше воведена забрана […]

Вести

Избегнувајте го Плетвар, таму е хаос: Поради силен ветер и големи наноси на снег, сообраќајот е со прекини

На патниот правец Прилеп – Кавадарци после планинскиот превој Плетвар од селото Беловодица до селото Тројаци во должина од четири километри сообраќајот се одвива со повремени прекини поради силен ветер […]

Занимливости

Како е најдобро да возите во магла?

Метеоролозите најавија опаѓање на температурите, а во многу делови на земјава тоа значи и појава на магла, особено во раните утрински часови. Како возачи треба да бидете исклучително внимателни во […]

Вести

Можни одрони на повеќе патни правци, возете внимателно

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за […]