Ознака: спанаќ

Кулинарство

Капама

1 кг јагнешко месо со коска, од врат или плешка 500 г исчистен спанаќ 1 врзоп млад кромид 4 чешнина лук 1 мало филџанче ориз 8 лажици масло 1 коцка […]

Кулинарство

Салата од спанаќ и мускатна тиква

Печената мускатна тиква, маринираниот лук и младиот спанаќ се одлична комбинација за салата Салата од спанаќ и мускатна тиква Потребни состојки: 1 исчистена и исечкана мускатна тиква 2 лажици маслиново […]

Вести

Mарула, спанаќ и јагоди со тешки метали се продавале на македонскиот пазар

Марула со кадмиум, спанаќ со кадмиум и олово, замрзнати јагоди со олово, пронашла Агенцијата за храна во минатите две години. Зеленчукот е од Македонија, а јагодите биле увезени од Србија. […]

Регион

Во јагоди од Србија и во „зеолит” утврдено зголемено присуство на олово, а во марула и спанаќ кадмиум

Во една мостра замрзнати јагоди по потекло од Србија и во производот „зеолит”, што се продава како додаток за исхрана, е утврдено зголемено присуство на олово, покажуваат лабораториските тестирања спроведени […]