Ознака: струмичко

Црна хроника

Сечел дрва, паднато дрво ја усмртило неговата жена…

Сечел дрва, паднато дрво ја усмртило неговата жена… Немил настан во струмичко, извести МВР во својот билтен. На 19.09.2020 околу 09.30 часот во СВР Струмица било пријавено дека во атар […]

Вести

Струмичко: Целосно оштетен родот на пиперка и пченица, надлежните никаде ги нема

Големо невреме денеска го погоди струмичкиот регион, селата Муртино, Моноспитово, Робово, Бориево и Еднокукино беа зафатени од пороен дожд и град, кој целосно го уништи родот на пиперката, но и […]

Вести

Земјоделци од струмичко на протестен марш

Земјоделци од струмичкиот регион денеска на десетина трактори одржаа протестен марш од Василево до Струмица во знак на поддршка на, како што рекоа, унитарноста на Македонија и зачувување на нејзините […]

Вести

Груевски: Во фокусот на „Реално“ се вработувања и сопствен дом за секого

Нова спортска сала во Муртино, финализирање на реконструкцијата на патот Еднокуќево – Муртино во должина од еден километар и вредност од пет милиони денари, нова детска градинка во Муртино, санација […]

Вести

Груевски во струмичко: Годишно ќе се одвојуваат по 20 милиони евра за руралниот развој

Два милиона евра за реконструкција на патот од Ново Село до Струмица, реконструкција на браната „Турија“ и изградба на каналска мрежа, реконструкција на повеќе локални патни правци во општина Ново […]

Вести

Костадиновски оствари средба со земјоделците од струмичко

Во струмичкиот регион денеска почна нов циклус на отворени денови со земјоделците, во рамки на кој претставници од Министерството за земјоделие, платежната агенција и инспекторататот ќе бидат присутни на терен […]