Ознака: студено време

Вести

Многу студено време, утринските температури под нула

Времето денеска ќе биде ведро и многу студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринските темепратури, според […]

Вести

Сончево, но студено време

Претежно сончево ќе биде времето денеска. Во утринските и претпладневните часови по одделни котлини со појава на магла. Утринските температури ќе се движат од -9 до -1 степени. Во Скопје […]

Вести

Студено време со појава на магла, метеоролозите најавуваат промена за викендот

Времето во земјава во утринските часови ќе биде студено и во некои котлини со појава на магла. Преку денот сончево со мала локална облачност и со слаб претежно северен ветер. […]

Вести

Сончево, но студено време – Од пладне засилен ветер и пад на температурите

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе дува умеран, а вдолж Повардарието и засилен северен ветер. Во текот на ноќта облачноста од север ќе се […]

Занимливости

4 едноставни начини да останете среќни и полни со енергија за време на зимските месеци

За повеќето луѓе зимата е здодевен студ и најдобро се поминува внатре под топло ќебе. На почетокот промената на температурата е одлична – воздухот е свеж, а очекувањето на снегот […]

Вести

МЗ со препораки за заштита на здравјето на населението од студеното време

Со оглед на студеното време, ниските надворешни температури во тековниот период и снежните наноси на одделни места во Република Македонија, Министерство за здравство ја информира јавноста за мерките од Акцискиот […]

Вести

Препораки до граѓаните за заштита од студено време

Граѓаните да не излегуваат надвор без неопходна потреба, да конзумираат топли напитоци и храна што ја одржува температурата на телото, да избегнуваат алкохол и соодветно да се облекуваат. Во случај […]