Ознака: трик

Занимливости

Имате проблем со тврдокорните дамки? Пет индиски ореви ја мијат облеката и ги вадат дамките!

Ореви можат да послужат како одличен природен детергент за миење облека, но и други површини во домаќинството. Не станува збор за оној што се користи во исхраната, туку за таканаречената […]

Занимливости

Трик злато вреден! Искористете го коректорот за шминка докрај и заштедете! Еве како…

На сите нас нѝ се случило следното сценарио – имаме уште малку од производот во шишенцето и никако не можеме да го искористиме докрај. Меѓутоа, корисник на социјалната мрежа ТикТок […]

Занимливости

Студент споделил рецепт од својата мајка кој му помогнал да го врати сетилото за вкус по Ковид-19, стотици луѓе го испробале

23-годишниот Кемар Гери Лалор од Торонто и неговата мајка Труди-Ен Лалор имале Ковид-19 и двајцата ги изгубиле сетилата за вкус и мирис. Лалор изјавил за „BuzzFeed News“ дека неговата мајка […]

Занимливости

Зошто храната се лепи и на нелепливите тави?

Чешки научници дефинираа дека „термокапиларната конвекција“ е виновна што храната се лепи на дното на тавата. Тоа е процес со кој маслото од средината на садот се влече кон рабовите. […]

Занимливости

Што да направите кога ќе си го изгорите јазикот?

Ова обично се случува кога јадете намирници како кашкавал, компири или месо, бидејќи оваа храна ја задржува топлината подолго време. Што да направите кога ќе си го изгорите јазикот? Повеќето […]

Занимливости

Повеќето домаќинки ја користат фиоката под рерната за чување садови: Нејзината намена е сосема поинаква!

Трикот го откри еден корисник на TikTok Многу домаќинки ја користат фиоката под рерната на класичен електричен шпорет за чување садови што не ги користат често. Претежно складираат тави, а […]

Живот

Не ви требаат скапи препарати или цел ден за чистење: Направете го овој спреј и нема да имате прашина и пајажина

Сите знаеме дека колку и да чистиме дома, по краевите и ќошевите се собира пајажина. Причина е прашината која паѓа, влакната, домашните миленичиња на кои им паѓаат влакна. Единствен начин […]

Живот

Одличен трик за тоа како да го зголемите греењето без да ги зголемите сметките: Сè што ви треба е алуминиумска фолија!

Кајл Џејмс споделува интересни трикови на своите профили на TikTok и Instagram, а сега покажа како можете да ја подобрите грејната моќ со помош на алуминиумска фолија Поради поминување повеќе […]