Ознака: улица

Скопје

Реконструкција на улицата Христо Татарчев во должина од 850 метри

Општина Кисела Вода во должина од 850 метри и ширина од 4.5 метри, во населбата Припор врши реконструкција на улицата „Христо Татарчев“, крак 14. Во исто време, на улицата во […]

Живот

Живееaјa со години нa УЛИЦA, a потоa им пријде женa и со пaрче хaртијa им го ПРОМЕНИ ЖИВОТОТ

Четворица бездомници во Брест, Франција, добија 50.000 евра на лотарија, благодарение на една жена што им даде билет за лотарија. Бездомниците, вклучително и една жена, седеа, како и обично, пред […]

Живот

Денес и утре привремен сообраќаен режим на улицата “Димитрија Чуповски“ во Скопје

Град Скопје ги известува граѓаните дека денес и утре заради изведување градежни работи на улицата “Димитрија Чуповски“, во центарот на градот, ќе се воведе привремен сообраќаен режим. Заради асфалтирање на […]

Живот

Според научниците, децата под 14 години не се безбедни самите да поминуваат прометни улици

Според статистиката, годишно околу 40.000 луѓе настрадуваат во автомобилски несреќи само во САД, вклучувајќи возачи, патници и пешаци. Сите знаеме дека улиците можат да бидат опасни, а проблемот станува уште […]

Занимливости

На авион му откажа моторот, па мораше да слета на улица

Во Лос Анџелес неодамна се одигра права драма. Во петокот околу пет часот попладне мал авион принудно слета сред прометна улица во Хантингтон Бич, избегнувајќи бројни автомобили. Медиумите јавуваат со […]

Занимливости

Кога ќе видите монета на улица сигурно си викате „среќа“,но…

Кога ќе видите монета на улица сигурно си викате „среќа“ и ја земате и складирате во паричникот, мислејќи дека ќе ви донесе уште пари.Според источните суеверија тоа не е така. […]