Ознака: Унгарија

Балкан

Расте бројот на заразени од коронавирус во регионот- еве каде е најтешка состојбата

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во земјите од регионот денеска бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде се регистрирани 4.948 инфекции и […]

Вести

Европратеник од партијата на братот Орбан фатен на геј забава во Брисел со 25 голи мажи: Се обидел преку прозорецот да и избега од полицијата!

Политичарот и долгогогодишен европратеник на владејачката унгарска партија Фидес, Јозеф Шајер, призна денес дека бил присутен на домашна забава во Брисел минатиот петок, кога упаднала полицијата поради кршење на мерките […]

Вести

Забранет влез на патници од Западен Балкан во Унгарија поради КОРОНА ВИРУСОТ

Забранет влез на патници од Западен Балкан во Унгарија поради КОРОНА ВИРУСОТ Полека се стеснува кругот на држави во кои можеме да се движиме, поточно да влеземе. Северна Македонија, Албанија, […]

Вести

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Од денеска се уникуваат ограничувањата за патувања меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка, соопшти синоќа унгарскиот шеф на дипломатијата, Питер Сијарто. Во видео обраќање на Фејсбук тој кажа дека шефовите […]

Вести

Сијарто: Очекуваме прилив во Унгарија од над 100.000 мигранти, нема да помине ниту еден

Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто денеска во Белград изјави дека во наредната недела и седмиците што следуваат „сосема јасно може да се смета на исклучително […]

Македонија

Судот во Унгарија одлучува за екстрадицијата на екс премиерот Никола Груевски

Судот во Унгарија одлучува за екстрадицијата на поранешниот премиер Груевски кој избега во Будимпешта во ноември минатата година. На барање на адвокатот на Груевски рочиштето е затворено за медиумите, а […]

Вести

Бачев и Петровски им пишаа на Ердоган и Орбан: Помогнете да ја спречиме марионетската власт во Скопје да избрише се што е македонско

Претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев и кандидатот за претседател од „Македонија-Блокира„ на претстојните избори Филип Петровски денеска преку амбасадорите на Турција и Унгарија во Скопје доставија писмо до премиерот […]

Избор на уредникот

Никола Груевски за некој ден треба да почне со работа во Народната Банка на Унгарија?

Никола Груевски за неколку дена ќе почне со работа како економист во Народната банка на Унгарија поточно како чиновиник ова го дознаваме од блиска роднина на фамилијата Груевски на кој […]