Ознака: Унгарија

Вести

Забранет влез на патници од Западен Балкан во Унгарија поради КОРОНА ВИРУСОТ

Забранет влез на патници од Западен Балкан во Унгарија поради КОРОНА ВИРУСОТ Полека се стеснува кругот на држави во кои можеме да се движиме, поточно да влеземе. Северна Македонија, Албанија, […]

Вести

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Од денеска се уникуваат ограничувањата за патувања меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка, соопшти синоќа унгарскиот шеф на дипломатијата, Питер Сијарто. Во видео обраќање на Фејсбук тој кажа дека шефовите […]

Вести

Сијарто: Очекуваме прилив во Унгарија од над 100.000 мигранти, нема да помине ниту еден

Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто денеска во Белград изјави дека во наредната недела и седмиците што следуваат „сосема јасно може да се смета на исклучително […]

Македонија

Судот во Унгарија одлучува за екстрадицијата на екс премиерот Никола Груевски

Судот во Унгарија одлучува за екстрадицијата на поранешниот премиер Груевски кој избега во Будимпешта во ноември минатата година. На барање на адвокатот на Груевски рочиштето е затворено за медиумите, а […]

Вести

Бачев и Петровски им пишаа на Ердоган и Орбан: Помогнете да ја спречиме марионетската власт во Скопје да избрише се што е македонско

Претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев и кандидатот за претседател од „Македонија-Блокира„ на претстојните избори Филип Петровски денеска преку амбасадорите на Турција и Унгарија во Скопје доставија писмо до премиерот […]

Избор на уредникот

Никола Груевски за некој ден треба да почне со работа во Народната Банка на Унгарија?

Никола Груевски за неколку дена ќе почне со работа како економист во Народната банка на Унгарија поточно како чиновиник ова го дознаваме од блиска роднина на фамилијата Груевски на кој […]

Вести Македонија

Груевски ја напуштил Македонија нелегално, утврди истрагата

„Каде точно ја напуштил Македонија засега не се знае. Дефинитивно нема излез на легалните гранични премини. Засега е исклучена одговорноста на тие граничари“.- изјави Љубомир Јовевски – државен јавен обвинител. […]

Видео

Груевски на ручек со непознати лица во Будимпешта

Груевски беше снимен денеска од унгарски новинари како руча во еден ресторан со група на непознати (засега) лица. По неговото излегување новинарите тргнаа кон него, но тој без да одоговори […]

Вести

Алсат: Груевски пред да исчезне се слушнал со Заев?

Поранешниот премиер Никола Груевски ги надитри полициските служби. Благодарение на добро организирано сценарио, тој избега од Македонија и сега ужива во азилот во Унгарија. Се чини дека таквиот план бил […]

Вести

Груевски експресно доби азил! Дали е договарано од предходно бегството?

Груевски експресно доби азил! Дали е договаран пред бегството? Оти се чини дека оваа операција била подготвувана и егзекутирана од поодамна. Ова го тврдиме бидејќи не е бегството и барањето […]