Ознака: хрватска

Балкан

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до крајот на мај патувањето ќе биде олеснето за Словенија, Австрија, […]

Дестинации

Една од најпознатите хрватски плажи е необично празна

Клубовите на Зрче не се отворени и никој не знае што ќе се случува ова лето со нив. Празната плажа и затворените танцувачки подиуми делуваат необично, особено бидејќи температурата на […]

Балкан

Заборавете на одмор во Грција: Хрватска ги отвори плажите, но ова се правилата доколку сакате да летувате таму

Хрватскиот завод за јавно здравје (ХЗЈЗ) објави препораки за пливање во морските и копнените површински води за време на епидемијата, и за пливањето во базени и водни паркови, при што […]

Балкан

Хрватска ги отвори границите, само треба да се внимава на препораките

Границите на Хрватска од утрово се отворени, а според таа одлука, на хрватските граѓани им е дозволено да доаѓаат, односно да заминуваат во странство, почитувајќи ги општите и посебните препораки […]

Балкан

Регистриран благ пад на новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Во Хрватска денеска се регистрирани само 14 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, соопштија од Штабот за цивилна заштита. Како што јави дописникот на МИА, со ова вкупниот број […]

Балкан

Коронавирусот се шири во Хрватска, бројот на заразени се зголеми на 56 лица

Во Хрватска се потврдени седум нови случаеви на коронавирус, со што вкупниот број на инфицирани лица се зголеми на 56, јави дописникот на МИА. Новозаразените се од Карловац, Ријека и […]

Вести Вести

Забранет влез на македонски државјани од Хрватска во Србија, поради КОРОНА вирусот

Согласно вчера донесените мерки на српската Влада за забрана за влез на странски државјани кои доаѓаат од жариштата на вирусот Ковид-19, од преминот „Батровци“ на границата на Србија со Хрватска […]

Живот

Во која балканска земја живеат најмногу дебели мажи?

Хрватска има најголема стапка на дебелина меѓу возрасните мажи во земјите од Европската унија. Според Европската здравствена анкета, во Хрватска секоја втора личност има прекумерна телесна маса, односно е дебела, […]