Ознака: циа

Издвојуваме

Имало ли планови на Москва за обединување на Македонија? Документ од 1949 година

Имало ли планови на Москва за обединување на Македонија? Документ од 1949 година Филип Петровски на неговиот сајт објави интересен документ кој ЦИА пред некоја година го направи достапен онлајн. […]

Историја

ЦИА ОБЈАВУВА ДОКУМЕНТИ ЗА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ: Диктаторот Тито буквално тругвал со Македонија и Македонците и ја поделил Македонија!

ЦИА ОБЈАВУВА ДОКУМЕНТИ ЗА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ: Диктаторот Тито буквално тргувал со Македонија и Македонците и ја поделил Македонија! Меѓу големиот број на документи кои се однесуваат на Македонија, а се […]

Издвојуваме

ЦИА: Москва барала спојување на Вардарска и Егејска Македонија

Документите за поранешна Југославија што ги објави ЦИА покажуваат дека Советскиот Сојуз неколку години по завршувањето на Втората светска војна вложувал големи напори за нерешеното македонско прашање наспроти индиферентниот став […]

Вести Македонија

Бачев тврди дека тројца пратеници се заклучени во Собрание и врз нив се врши притисок

Тројца пратеници се заклучени во Собранието каде што е присутен и локалниот раководител на ЦИА, Дејвид Стивенсон, и врз нив се врши невиден притисок за да гласаат за уставните измени, […]

Издвојуваме Историја

Темпо егзекутирал Македонци – извештај на ЦИА

Според извештај на ЦИА од 3 ноември 1954 Темпо бил замешан во ликвидации на Македонци во Македонија во периодот од 1941-1943. Зборовите кои се употребени се егзекуции и ликвидации. Извештајот […]

Вести

ЦИА формира посебен центар за спротивставување на севернокорејската закана

Централната разузнавачка агенција (ЦИА) на САД формираше специјален центар за спротивставување на заканите од нуклеарната и ракетна програма на Северна Кореја, јави ТАСС, повикувајќи се на соопштението објавено на сајтот […]

Вести

Наредба од Трамп за Помпео да ги прекине врските на ЦИА со Сорос

Под администрацијата на Бил Клинтон,Џорџ Буш и Барак Обама не беше необично шефовите на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) во градовите во светот да ги координираат политичките активности меѓу персоналот на […]