Ознака: чување

Живот

Чувајте маче, не сте свесни како тоа може да ви помогне – дознајте сега

Ако би требало да наброите што ве прави поздрави, веројатно мачките не би ви ни паднале на памет. Меѓутоа, истражувањата покажуваат дека чувањето мачки има многу предности, па дури и […]

Живот

Како правилно да чувате банани?

Британската нутриционистка Ријанон Ламберт вели дека бананите, без разлика дали се зеленикави, средно зрели или многу зрели, се одличен извор на калиум и други хранливи материи. Топ 5 начини на […]

Живот

7 видови храна што не треба да ги чувате во фрижидер повеќе од 24 до 48 часа по подготовката

Некои видови храна се расипуваат брзо, а складирањето во фрижидер само малку го забавува процесот на расипување. Затоа е најдобро оваа храна да ја јадете колку што е можно побрзо, […]

Здравје

Никогаш не го чувајте чоколадото на ова место во домот, повторуваме – никогаш!

Можеби во текот на летото копнеете по коцка ладно чоколадо, но експертот Сара Хартнет тврди дека чоколадото никогаш не треба да го ставате во фрижидер. Имено, нејзиниот совет е да […]

Занимливости

Како се чува храната при Корона – Важен совет за периодов

Како се чува храната при Корона – Важен совет за периодов Постојат правила кои мора да ги почитуваме особено сега кога има Корона пандемија, но и воопшто во секојдневието, за […]