Ознака: Швајцарија

Дестинации

Интересни факти за животот во Швајцарија

Швајцарија е земја со најстабилна економија во светот. Сигурно сте слушнале дека ги произведуваат најубавите чоколади и најквалитетните часовници Rolex, но има едн куп други интересни и чудни факти за […]

Вести

Во Швајцарија промовиран луксузен часовник со знакот на биткоин

Познатата швајцарска компанија „Франк Милер Куве“ го претстави новиот модел часовници во ограничен тираж, наречени „Енкрипто“, со знакот на биткоинот на себе. Часовникот е дизајниран во соработка со компанијата што […]

Занимливости

Град во кој не постои 12 часот бидејќи часовникот отчукува само до 11

Замислете часовник на кој недостасува бројот 12. Не е грешка – ваквиот часовник е доказ за необичната фасцинација на цел еден град со бројот 11. Швајцарскиот Солотурн е основан од […]

Занимливости

За време на летот сфатил дека не е врзан, а тоа што следуваше ќе ви го заледи срцето

Ако се плашите од висина ова е едно од тие видеа кое ќе ве натера никогаш повеќе да помислите на летање. Еден корисник на Јутјуб објави видео од неговиот одмор […]

Вести

Ужас во Швајцарија- црна маса одеднаш затрупа планинско село

Во Швајцарија е снимена опасна поплава од кал која рушела се пред себе. Поради силните дождови, од планината во Шамозон се откорна големо количество вода во комбинација со земја и […]

Вести

Убиецот од Швајцарија висок функционер на СДСМ и близок пријател на Заев

Познатиот активист на СДСМ од Струмица во швајцарскиот град Лукарно, Горан Михајлов (54), со пет куршуми си ја усмртил сопругата Хани (38)  на патот кон езерото Маџиоре крај Аскона во […]