Ознака: Швајцарија

Вести

Во Швајцарија промовиран луксузен часовник со знакот на биткоин

Познатата швајцарска компанија „Франк Милер Куве“ го претстави новиот модел часовници во ограничен тираж, наречени „Енкрипто“, со знакот на биткоинот на себе. Часовникот е дизајниран во соработка со компанијата што […]

Занимливости

Град во кој не постои 12 часот бидејќи часовникот отчукува само до 11

Замислете часовник на кој недостасува бројот 12. Не е грешка – ваквиот часовник е доказ за необичната фасцинација на цел еден град со бројот 11. Швајцарскиот Солотурн е основан од […]

Занимливости

За време на летот сфатил дека не е врзан, а тоа што следуваше ќе ви го заледи срцето

Ако се плашите од висина ова е едно од тие видеа кое ќе ве натера никогаш повеќе да помислите на летање. Еден корисник на Јутјуб објави видео од неговиот одмор […]

Вести

Ужас во Швајцарија- црна маса одеднаш затрупа планинско село

Во Швајцарија е снимена опасна поплава од кал која рушела се пред себе. Поради силните дождови, од планината во Шамозон се откорна големо количество вода во комбинација со земја и […]

Вести

Убиецот од Швајцарија висок функционер на СДСМ и близок пријател на Заев

Познатиот активист на СДСМ од Струмица во швајцарскиот град Лукарно, Горан Михајлов (54), со пет куршуми си ја усмртил сопругата Хани (38)  на патот кон езерото Маџиоре крај Аскона во […]

Вести

Швајцарија ја донесе првата осуда за „лајк“ на Facebook

Тужителот во овој случај кој предизвика голем интерес на јавноста, беше општествениот активист Ервин Кеслер, челник на здружението коешто се противи на одгледувањето и колењето животниРегионалниот (окружниот) суд во Цирих […]

Издвојуваме

Швајцарија и Македонија: 25 години на соработка и поддршка

Скопје, Швајцарија ја подржува политичката, социјалната и економската транзиција на Македонија од 1992 година. Оваа долгорочна соработка доаѓа од швајцарската традиција на солидарност и одговорност и го одразува значењето кое Швајцарија […]

Вести

Македонците во Швајцарија: Нема да дозволиме кантонизација и федерализација, ќе застанеме во одбрана на унитарна Македонија

Македонците во Швајцарија денеска одржаа протестен марш ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.Тие порачаа дека ќе застанат во одбрана на унитарна и суверена Македонија.  Секој граѓанин кој живее во Република Македонија и надвор […]

Сцена

Еве како изгледаше скромната венчавка на Гога Секулиќ и 15 години помладиот сопруг Урош Домановиќ!

Српската пејачка Гога Секулиќ со нетрпение чека да стане мајка и едвај чека да го добие својот наследник, пренесуваат српските медиуми.Веста која пред неколку дена исплива во јавноста дека Гога […]

Вести

Антимакедонски изјави на Заев во Швајцарија: Рамковниот не е доволен и треба да се напуштат рамките

Не може сите да бидат лоши околу нас, а ние да сме најдобрите. Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија. Јас сум истиот Зоран Заев, кој што […]