Ознака: штип

Вести

Мицкоски со големи проблеми во Штип – Илчо Захариев одбил да биде кандидиран!

Мицкоски со големи проблеми во Штип – Илчо Захариев одбил да биде кандидиран! Медиа.мк извести дека: Христијан Мицкоски со особено внимание гледа на предвремените градоначалнички избори во Штип како последена […]

Црна хроника

Маж пронајден починат на бензинска пумпа на патот Штип-Радовиш

Маж пронајден починат на бензинска пумпа на патот Штип-Радовиш На 08.10.2020 околу 16.45 часот во СВР Штип било пријавено дека на бензинска пумпа на магистралниот пат Штип-Радовиш, во патничко возило […]

Вести

Воспитувачка и негувателка од две градинки во Штип позитивни на КОВИД-19, 24 деца во изолација

Во штипските градинки „Астибо“ и „Вера Циривири-Трена“ регистрирани се првите позитивни случаи на коронавирусот меѓу вработени. Станува збор по еден случај во двете градинки. Директорката на градинката „Астибо“-Штип, Билјана Трајчевска  […]

Црна хроника

Казнети 50 возачи во Штип

Казнети 50 возачи во Штип „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици, како што се управувањето на возило […]

Вести

Во Штип ќе има вонредни избори за градоначалник

По кандидирањето на актуелниот штипски градоначалник Благој Бочварски за прв човек на министерството за транспорт и врски, во Штип, според Законот за локална самоуправа ќе се организираат вонредни избори. Во […]

Вести

Епидемијата во Македонија не стивнува: Најмногу активни случаи во Скопје, Куманово, Гостивар, Штип

Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не стивнува. […]

Вести

Штипјанец повторно заболел од ковид 19

Штипјанецот еднаш заболел, оздравел и повторно бил инфициран и во моментов се наоѓа на болничко лекување, информираше денеска директорот на штипската клиничка болница Ален Ѓеорѓијев. На инфективното одделение во моментов […]

Вести

Штипските епидемиолози зедоа 130 контролни брисеви

Штип и денеска со двоцифрена бројка на заразени. Во здравствениот билтен се регистрирани вкупно 13 нови пациенти, а се оздравени вкупно 11. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова […]

Вести

СИТУАЦИЈАТА ИЗЛЕГУВА ОД КОНТРОЛА- интернисти од Скопје ќе помагаат во Инфективното одделение во Штип

Во последните 24 часа во болнички услови како последица на Ковид-19 починале 5 пациенти на возраст од 48 до 76 години. Институтот за јавно здравје денеска бележи намалување на процентот на […]

Вести

Штип со 29 новозарезени и ниту еден оздравен од Ковид-19

Штип и денеска е втора општина по бројот на новозаразени со коронавирусот на здравствениот билтен. Потврдени се 29 нови случаи, со што бројката на активни во градот на текстилната индустрија […]

Вести

Најмладиот пациент со Ковид-19 е двегодишно дете

Пристигнатите резултати од тестовите на на штипските епидемиолози, покажуваат дека најмладиот позитивен на Ковид 19 во Штип е две годишно дете. Денеска се регистрирани 33 нови случаи, со што бројот […]