Ознака: јапонија

Кулинарство

Највкусниот прелив за месо и риба доаѓа од Јапонија: Сосот теријаки оди со сѐ!

Овој сос им дава на јадењата богат вкус, а можете да го користите како маринада, сос за макање, прелив за месо и зеленчук непосредно пред печењето. Ви го претставуваме сосот […]

Вести

Случаите со КОРОНАВИРУСОТ во Јапонија пораснаа на над 10.000, болниците се преполни

Случаите со КОРОНАВИРУСОТ во Јапонија пораснаа на над 10.000, болниците се преполни. Јапонските лекари предупредија дека треба повеќе да се направи за да се спречи коронавирусот да го победи системот […]

Занимливости

Роботи дипломирале наместо студенти

Училиштата се затворени, што значи дека студентите ќе мора да пропуштат еден од најважните настани во својот живот – дипломирањето. Меѓутоа, љубовта на Јапонците кон роботите конечно се исплатела. На […]

Живот

Стара јапонска метода која денес е сè уште популарна кај оние кои сакаат да ослабат без диети

Поминаа повеќе месеци од новогодишните резолуции кои започнуваат со „губење на тежината“, „диети“ и сл. Откако едвај издржавте првите недели, се откажавте од планот и се вративте на почетокот? Што […]

Вести

МНР: Тројца Македонци се на крузерот кој е под карантин поради коронавирусот

Според последните информации добиени од министерството за надворешни работи на Јапонија, потврдено е присуство на тројца наши државјани на бродот кој е задржан близу Јокохама, Јапонија. Причина за задржување на […]

Вести Свет

Пустош во Јапонија: По супертајфунот Хагибис 19 загинати, повеќе од 100 повредени и 16 исчезнати лица (ВИДЕО)

По ударите на супертајфунот Хагибис кој предизвикал поплави и свлечишта загинале 19 лица, повеќе од 100 се повредени, а 16 луѓе се водат како исчезнати, објави јапонската информативна агенција. Бројката која […]