Ознака: јапонија

Вести

МНР: Тројца Македонци се на крузерот кој е под карантин поради коронавирусот

Според последните информации добиени од министерството за надворешни работи на Јапонија, потврдено е присуство на тројца наши државјани на бродот кој е задржан близу Јокохама, Јапонија. Причина за задржување на […]

Вести Свет

Пустош во Јапонија: По супертајфунот Хагибис 19 загинати, повеќе од 100 повредени и 16 исчезнати лица (ВИДЕО)

По ударите на супертајфунот Хагибис кој предизвикал поплави и свлечишта загинале 19 лица, повеќе од 100 се повредени, а 16 луѓе се водат како исчезнати, објави јапонската информативна агенција. Бројката која […]

Вести

Јапонија со закон забранува физичко казнување на деца

Јапонскиот Парламент денеска усвои закон, со кој им се забранува на родителите и другите старатели да применуваат физичко казнување врз децата. Според усвоените амандмани, кои стапуваат во сила на 1 […]

Живот

Најстарата личност на светот почина на 117 години

Нејзиното име е Чија Мијако и таа починала на 117-та годишна возраст. Ова го соопшти гувернерот на префектурата Канагава, јужно од Токио,каде што живеела Мијако, пренесува агенцијата АР. Мијако е […]

Вести

Јапонија претрпе нова катастрофа – по поплавите, над 10 лица починаа од високи температури

Јапонија претрпе нова катастрофа. Најмалку 14 лица починаа во Јапонија, а илјадници од нив завршија во болница, известија јапонските медиуми. Во понеделникот температурите надминаа 39 Целзиусови степени, а во некои […]

Вести

Најмалку 5 загинати и 85 повредени од тајфунот во Јапонија

Пет лица загинаа, а уште 85 се повредени во разни несреќи и инциденти предизвикани од моќниот тајфун Лан кој во неделата ја зафати Јапонија, објави денеска телевизијата NHK.Маж на возраст […]

Вести

Силен земјотрес регистриран во североисточна Јапонија

Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди североисточна Јапонија.Земјотресот е регистриран во близина на пацифичкиот брег на префектурите Ивате и Аомори, на длабочина од околу […]

Вести

Десетици илјади луѓе се евакуираат поради обилните дождови и поплави во Јапонија

На десетици илјади луѓе од североисточна Јапонија им е наредено да се евакуираат поради поплавите предизвикани од обилните дождови.На приближно 25.000 лица од префектурата Акита им е наредено да се […]

Занимливости

Научниците открија дека зениците се клуч за перцепција на времето

Научниците открија дека зеницата во окото е клуч за перцепција на времето од страна на мозокот.Невролози од Јапонија објавија научни резултати, според кои стапката на тоа колку е отворена или […]