Таткото на починатото бебе во затвор во Ниш, мајката малолетна!

Мајката на несреќно настраданото бебе кое било старо само пет дена, е малолетната Ф. Ф. (16) од Нови Пазар, а таткото е Алдин Адемовиќ (28), кој се наоѓа во затвор во Ниш. Според се уште не потврдени информации, мајката се породила во понеделникот и родила здраво момче, но само два деа подоцна на своја одговорност ја нупштила болницата заедно со бебето.Од друга страна, Алдин Адемовиќ неколку пати се наоѓал во судир со законот. Осуден е поради учество во киднапирање на дете и ја отслужил казната  во нишкиот затвор, но неодамна повторно бил уапсен поради што повторно се наоѓа во затвор.
Според наводите од болницата, малолетната мајка во придружба на свекорот, со бебето во тешка состојба се јавила кај докторите во петокот околу 11 часот.
„Детето се гушеше и беше полумртво, поради што мораше да се изврши реанимација. Докторите успеаа да го спасат бебето, но околу 16 часот беше одлучено бебето да биде испратено на понатамошно лекување во Крагуевац“, било речено од новопазарската болница.

Но, во текот на транспортот состојбата на бебето дополнително се влошила, поради што била извршена реанимација уште пет пати.
Санитарното возило кое го превезувало бебето во нормални услови би имало сосема  доволно кислород, но им снемало бидејќи чекале во редица која се створила поради одрон  на па патот. Поради тоа тие тргнале кон Рашка за да го продолжат патот преку Копаоник но им јавиле дека тој пат е завеан.

Тогаш било алармирано министерството за здравство, а тие се обратиле до Војската на Србија која пратила хеликоптер по бебето. Леталото се спуштило на стадионот „Стефан Немања“ во Рашка, каде го земале бебето и лекарската придружба.
По неколку часа  се случила голема трагедија која ја погоди целата држава.Од друга страна, Алдин Адемовиќ неколку пати се наоѓал во судир со законот. Осуден е поради учество во киднапирање на дете и ја отслужил казната &n

Пронајдете не на следниве мрежи: