Тереза Меј се обидува да состави нова влада

Британската премиерка Тереза Меј ќе се обиде да состави нова влада и покрај тоа што нејзината партија го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, изјави портпаролот на Даунинг стрит.Тој додаде дека Меј заминала во Бакингамската палата за да побара од кралицата Елизабета Втора дозвола да се обиде да состави влада.
Северноирската Демократска унионистичка партија објави дека ќе ги поддржи конзервативците на Меј во Парламентот.
Првичните резултати од гласањето покажуваат дека партијата на Меј освои 318 места во Парламентот, а унионистите имаа десет мандати. Лабуристите освиле 261 мести, шкотските националисти 35, а либералните демокрсти 12.
 Тој додаде дека Меј заминала во Бакингамската палата за да побара од кралицата Елизабета Втора дозвола да се обиде да состави влада.
Северн

Пронајдете не на следниве мрежи: