Терористички напад во Ница: Камион влета во толпа, над 80 загинати и 100 повредени-ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ

Најмалку 80 лица се загинати и најмалку 100 се повредени во терористичкиот напад што вчеравечер се случи во Ница.Имено, на прославата за Денот на Бастиља, кој се слави на 14 јули, камион влета во толпата луѓе кои гледале огномет на познатото шеталиште „Променад дез Англе“.
Возачот на камионот е убиен, јавуваат француските медиуми. Се очекува бројот на загинати да биде многу поголем.
Преживеаните очевидци изјавија дека откако камионот се забил во толпата, возачот, кој бил дебело наоружан, излегол и почнал да пука. Тој намерно возел цик-цак за да згази колку што може повеќе луѓе.
Иако се уште не е официјално, профили на интернет што се поврзани со ИСИС наводно објавувале фотографии од нападот.

Имено, на прославата за Денот на Бастиља, кој се слави на 14 јули, камион влета во толпата луѓе кои гледале огномет на познатото шетал

Пронајдете не на следниве мрежи: