Топ 10: Храна која ќе ви помогне да го прочистите црниот дроб!

Loading...

Докторите, медицинските билкари и нутриционистите  се согласија дека преработената храна, начинот на живот и загадувањето на животната средина,  сите го земаат својот данок врз здравјето на црниот дроб, кој е примарно одговорен за отстранување на токсините од нашите тела. Овој брз водиќ ќе ви даде поттик да го изберете  најдобриот начин на исхрана за чистење на црниот дроб, за да ги го одржите вашето целокупното здравје! Ако воопшто е можно, изберете свежи органски производи.„Чистење на црниот дроб” е фраза која е добро позната последниов период,  но јадењето на вистинската храна е еднакво, ако не и повеќе  важно. Исто така, постојат билки кои може да се користат за зајакнување на процесот.
1. Моркови – Богати со бета каротен помагаат да се регулира нивото на шеќер во крвта и да се намалат воспаленијата.
2. Цвекло –  Содржи хемикалија наречена бетаин која ги стимулира клетките на црниот дроб.
3. Маслиново масло е производ кој помага во отварање на каналите на црниот дроб и жолчната ќеа. Жолчката е активен учесник во процесот на варењето на храната, со што ја забрзува работата на цревата .
4. Лимон – Ова кисело цитрусно овошје е богато со витамин Ц, кој му помага на црниот дроб, да се прочисти од токсините. Пробајте да го конзумирате во чаша со вода секое утро, нешто кое што ќе ви помогне да го стимулира варењето на храната.
5. Глуварче – Лисјата и корењата помагаат во детоксикација на црниот дроб. Органот го сака горчливиот вкус на глуварчето, кое исто така помага во стимулирање на ензимот. Листовите можат да се подготват во салатата, додека коренот може да се подготви во чај
6. Кукума е силен антиоксиданс и се покажа како одлична за намалување на  воспаленијата  кое е поврзано со многу хронични заболувања

 

7. Зелонолисни растенија како што се зелка и брокула – сите се богати со витаминот Ц, моќен антиоксидант кој помага во чистењето на вашето тело од слободните радикали (оштетените клетки во вашето тело). Го стимулираат ензимот кој се продуцира во црниот дроб и кој помага во ослободувањето од канцерогени и други отрови, како и тоа дека го намалува ризикот од одредени видови на рак.
8. Авокадо – Научните испитувања во Јапонија покажаа дека авокадото е моќна храна за сузбивање на токсините во  црниот дроб кај стаорци, што ја  укажуваанеговата корист и кај луѓето. А пак една неодамнешна студија покажа дека авокадото, кога се зема со храна богата со бета-каротен, му  помогне на црниот дроб да го апсорбира провитаминот А и да го претвори во витамин А.
9. Лукот има високи износи на алицин, анти-бактериска состојка која помага во намалувањето на хипертензијата. Тој исто така содржи селен, кој е клуч за метаболичкото функционирање. Лукот го стимулира црниот дроб за да самиот тој се прочисти.
10 Спанаќ е богат со бетаин, важна хранлива состојка која е од големо значење за функцијата на црниот дроб, исто така ги пречува хроничните заболувања.„Чистење на црниот дроб” е фраза која е добро позната последниов период,  но јадењето на вистинската храна е еднакво, ако не и повеќе &n

loading...
Loading...