Топ дестинации за 2014, кои треба да ги посетите!

Loading...

Веќе 9 година Lonely Planet ги избира најдобрите дестинации за следната година, овој пат води Бразил, Антарктикот, Шкотска, Шведска, Малави и Мексико. Сведскиот туристички водич Lonely Planet ги избра најдобрите дестинации за претстојната година, а помеѓу првите се наоѓа Бразил, Антарктикот и Шкотска. Бразил може да се заблагодари за добриот рејтинг поради Светскиот куп, каде ќе биде домаќин следната година, Атарктикот, 100 – годишнина од експедицијата на Ернест Шеклтон и Комонвелт и Шкотска со игрите на Комонвелт.
Веќе деветта година како се избираат најдобрите држави, градови, најдобри дестинации за фамилии, најповолни дестинации, најдобар избор за меден месец, најдобри плажи и најдобри авантуристички дестинации, а на листата се најдоа и десетте најдобри шекспиријански места во чест на 450-годишницата на раѓањето на славниот писател.
Македонија е деветта на листата за препорачани земји за 2014, за која авторот на Lonely Planet кажуваат дека ќе биде последната реконструкција на Скопје. Македонскиот град се препорачува поради многу нови отворени хостели, бистоа и добри клубски сцени. Освен Скопје, се препорачува и посета на Охрид, археолошкото место Стоби, националниот парк Маврово и винските тиквешки региони.

Топ 10 земји за 2014
1.Бразил
2.Антарктик
3.Шкотска
4.Шведска
5.Малави
6.Мексико
7.Сејшели
8.Белгија
9.Македонија
10.Малезија
Топ 10 градови за 2014 година
1.Париз, Франција
2.Тринидад, Куба
3.Кејп Таун, Јужноафриканска Република
4.Рига, Латвија
5.Зуриц, Швајцарија
6.Шангај, Кина
7.Ванкувер, Канада
8.Чикаго, САД
9.Аделаиде, Австралија
10.Аукленд, Нов Зеланд
Најдобри дестинации за семејства
1.Данска
2.Тајланд
3.Белиз
4.Керала, Индија
5.Њујорк, САД
6.Хаваи, САД
7.Прага, Чешка
8.Италија
9.Исланд
10.Лапонија, Финска
Најповолни дестинација за 2014 година
1.Грчките острови
2.Пета Италија (Апулија регион)
3.Никарагва
4.Бугарија
5.Португалија
6.Фиџи
7.Мексико
8.Карнатака, Индија
9.Палаван, Филипини
10.Етиопија

 Сведскиот туристички водич Lonely Planet ги избра најдобрите дестинации за претстојната година, а помеѓу првите се нао

loading...
Loading...