Трагедија: Родителите мртви, децата тешко повредени

Незгодата се случила на патот Књажевац – Сврљиг, кога возилото марка голф управувано од С.С (46) преминало на левата страна од коловозот и директно се судрило со форд фиеста управувано од Ѓ.С (30).С.С (46) од Књажевац и неговата сопруга Д.С (38) загинале, а нивните деца Ј.С (20) и М.С (17) се тешко повредени во страотна сообраќајна несреќа која се случила вчера претпладне на патот Књажевац – Сврљиг на планината Тресибаба.
До незгодата дошло кога возилото голф, управувано од С.С преминало на левата страна од коловозот и директно се судрило форд фиеста кое се движело во спротивен правец. Возачот и совозачот од фиестата не се потешко повредени благодарение на појасите и воздушните перничиња кои се активирале при судирот.
– Возев споро бидејќи се качував низ брдо. Возилото кое доаѓаше во пресрет се движеше брзо, почна да се лизга и удри во мене. Излегов и видов дека возачот и совозачот се мртви, а децата беа повредени. Повикав Брза помош и помогнав децата да бидат извлечени. Повеќе од тоа неможав да направам. – изјавил возачот на фордот.
Жителите од овој крај кажуваат дека овој дел од патот е доста ризичен за возење, посебно во зимските периоди.
Сообраќајка имало и вечерта пред тоа, но без тешки последици. Пред две години на истото место имало сообраќајка во која на лице место загинал дваесетгодишниот Ненад И.С.С (46) од Књажевац и неговата сопруга Д.С (38) загинале, а нивните деца Ј.С (20) и М.С (17) се тешко повредени во страотна сообраќајна несреќа ко

Пронајдете не на следниве мрежи: