Три магични состојки против брчки

И додека трошиме голема сума пари за препарати кои ги отстрануваат брчките, одиме на разни третмани, научниците тврдат дека од брчките можеме да ги отстраниме на едноставен начин, а за кој ни се потребни само 3 работи.Ретинол – Станува збор за дериват со витамин А, кој го стимулира производството на колаген и ги отстранува дамките на кожата. На кожата и дава еластичност, а со редовно нанесување кожата станува цврста. Во просек борите би требало видно да се намалат од 8 до 12 седмици од почетокот на нанесување на ретинол.
Витамин Ц – Кога станува збор за убавина, оваа супстанција е задолжена за зголемување на еластичност на кожата, како и за бришење на депигментациските дамки. Освен тоа, витаминот Ц има моќ да го изедначи тенот.
Алфа хидроксилна киселина – Оваа работа на кожата делува како пилинг – ги отстранува мртвите ќелии и на кожата и дава свежина, а поради слојот на мртви ќелии брчките на лицето делуваат подлабоко отколку што навистина се. Алфа хидроксилната киселина може да се пронајде во млекото и овошјето, а идеална е за сува кожа, бидејки помага за задржување на влага.Ретинол – Станува збор за дериват со витамин А, кој го стимулира производството на колаген и ги отстранува дамките на к

Пронајдете не на следниве мрежи: