Три НЕВЕРОЈАТНИ промени во организмот што се случуваат по исфрлувањето на белиот леб од исхраната!

Лебот на многумина им е омилена намирница без која не може да се замисли денот. Исто така, овaа јаглехидратна бомба доаѓа во различни облици од кои некои се штетни за нашето тело и линијата.Денеска ќе ви откриеме што ќе се случи со вашето тело ако од исхраната целосно го исфрлите белиот леб:
1. Ќе ги изгубите килограмите добиени од вода
Лебот е полн со јаглехидрати, а нивното нагло исфрлување од исхраната веднаш ќе се забележи на вашето тело и тоа во облик на губење на килограмите. Но, не станува збор за инстант слабеење, туку за губење на количеството вода во телото.
Телото ги складира јаглехидратите во облик на гликоген, млечна киселина која собира вода. Секој грам јаглехидрати задржан во телото, врзува три до четири пати повеќе вода од својата тежина.
2. Повеќе нема постојано да бидете гладни
Преработените јаглехидрати, кои ги има во изобилство во белиот леб, во организмот предизвикуваат пораст на шеќерот во крвта, кој веднаш потоа брзо паѓа. Овие луди промени на мозокот му праќаат нејасни сигнали кои го зголемуваат чувството на глад и желбата за храна поради што се дебелееме.
Но, тоа не значи дека лебот во потполност треба да се исфрли од исхраната, туку празните калории од белиот леб да се заменат со лебот направен од цели житарки кои го регулираат и го балансираат шеќерот во крвта.
3. Енергијата ќе порасне, а дигестијата ќе се подобри
За разлика од интегралниот или црниот леб, белиот не содржи влакна кои се потребни за нормална работа на цревата и варењето. Токму поради тоа, таквата храна предизвикува проблеми со варењето. Откако ќе го исфрлите белиот леб од исхраната и во секојдневната исхрана внесете житарки, системот за варење ќе започне нормално и олеснето да функционира.
Исто така, јаглехидратите се храна и гориво за мозокот. Ако храната е здрава и квалитетна, мозокот работи нормално и без пречки. Но, ако храната за мозокот не е здрава, телото негативно реагира и се појавува чувство на малаксаност и умор. Денеска ќе ви откриеме што ќе се случи со вашето тело ако од исхраната целосно го исфрлите белиот леб:
1. Ќе ги изгубите килограмит

Пронајдете не на следниве мрежи: