ТРИК КОЈ „ПАЛИ“ СО ГАРАНЦИЈА: Ослободете се од митесерите од цело лице за 10 минути

Прекривањето на упорните митесери со мејк ап, не е вистинското решение.Малку се оние што никогаш не се соочиле со овие црни точки на лицето, односно митесери. Најчесто се појавуваат во областа на носот, но можат да го зафатат и целото лице, а покрај носот, најчесто ги има на брадата и челото.
Прекривањето на упорните митесери со мејк ап, не е вистинското решение.
Но, сепак постои спас и за овој проблем. Важно е прво да ги отстраните мртвите станици на кожата кои митесерите ги заробуваат во порите на кожата. Тоа може да се направи со пилинг на лицето.
Не морате да купувате скапи препарати, доволно е да го навлажните лицето, па на него да нанесете талог кафе и да го протриете со рака или чист пешкир со кружни движења околу 5 минути. После тоа повторно измијте се.
Кога така ќе го припремите лицето во топла вода ставете камилица, навалете се над садот и покријте ја главата со пешкир и парете го лицето околу десетина минути. Оваа постапка ќе биде корисна и за вашите синуси.
Следува клучниот чекор….

 

Така порите ќе се отворат, а потоа ќе бидат спремни за ослободување од митесерите.
Следува клучниот чекор – маска која ги трга митесерите и ги чисти порите:
– 4 лажици сода бикарбона
– 1 шолја мнерална вода
Добиената смеса нанесте ја на лицето, избегнувајќи го пределот околу очите. Држете ја на лицето 10 минути, а потоа измијте се. Резултатите ќе бидат видливи уште истиот ден. Малку се оние што никогаш не се соочиле со овие црни точки на лицето, односно митесери. Најчесто се појавуваат во областа на носот, но можат да го

Пронајдете не на следниве мрежи: