Тројца мигранти се удавија во близина на грчкиот остров Фармакониси

Три лица, меѓу кои и едно дете, се удавиле утринава крај брегот на грчкиот остров Фармакониси, што се наоѓа на околу 15 километри од турскиот брег, откако им потонал чамецот што превезувал стотина мигранти, пренесоа француските медиуми, цитирајќи ја грчката агенција АНА-МПА.Крајбрежната стража спасила 68 патници од чамецот, а 29 лица сами допливале до брегот.
И натаму трае потрагата по петмината вчера исчезнати мигранти во близина на островот Самос, во источниот дел на Егејско Море, но засега без некакви конкретни резултати. Крајбрежната стража спасила 68 патници од чамецот, а 29 лица сами допливале до брегот.
И натаму трае потрагата по петмината вчера исчезнати

Пронајдете не на следниве мрежи: