Турција и САД во преговори за екстрадиција на Ѓулен

Претставници на Министерството за правда и на Министерството за надворешни работи на САД денеска во Анкара почнаа разговори со турските колеги за екстрадиција на муслиманскиот свештеник Фетхулах Ѓулен, јави Ал Џазира.Турските власти соопштија дека во текот на дводневните преговори ќе изнесат голем број докази за вмешаноста на Ѓулен во неодамнешниот обид за воен удар. Предвидена е и средба со припадниците на армијата, кои се обвинети за учество во обидот за пуч.
Ѓулен инаку живее во Пенсилванија. Турција и САД имаат договор за екстрадиција, а Вашингтон тврди дека е неопходен доказ дали Ѓулен е директно вмешан во обидот за воен удар во Турција.Турските власти соопштија дека во текот на дводневните преговори ќе изнесат голем број докази за вмешаноста на Ѓулен во неодамнешниот обид за воен

Пронајдете не на следниве мрежи: