Турските разузнавачи знаеле дека ќе има обид за пуч

Турската војска денес потврди дека преку разузнавачки канали знала дека ќе дојде до обид за државен удар.-Турската национална разузнавачка агенција дознала на 15 јули дека ќе дојде до обид за државен удар. Поради тоа воздушниот простор над Турција беше затворен, а воените летови забранети, соопшти војската.
-Поголем дел од припадниците на турската војска нема никаква врска со неуспешниот обид на воен пуч, соопшти денес Генералштабот на турската војска.
Во соопштението се наведува дека првите информации Генералштабот ги добил во петокот во 16 часот по локално време и дека за тоа се информирани надлежните служби, пренесува Ројтерс.
По неуспешниот пуч против турскиот Реџеп Таип Ердоган продолжува „чистката“ и отуштањата на осомничените лица.
Сменети се 257 од 2.500 вработени кои работат за премиерот, јавува Ројтерс, повикувајќи се на извори од тимот на премиерот Бинали Јилдирим.-Турската национална разузнавачка агенција дознала на 15 јули дека ќе дојде до об

Пронајдете не на следниве мрежи: