Уапсена е тинејџерка која преку Твитер се закануваше дека ќе изврши терористички напад

Имено, во неделата на Твитер профилот зад кој што наводно стои 14-годишна тинејџерка Сара, се појавила терористичка закана која им беше упатена на Американ Ерлајнс. Во неа стоеше следново:
„Здраво, јас сум Ибрахим од Авганистан и член сум на Алкаеда. За 1 јуни планирам нешто големо.“

Меѓутоа, девојчето не очекувало дека на овој твит ќе реагира некој од претставниците на компанијата со објаснување дека сите овие закани ги сфаќаат сериозно и дека нејзината IP адреса и намерите ќе бидат дел од официјална истрага.

Сара секако била затекната. Сфатила дека згрешила и тогаш почнала да се извинува. Меѓутоа, луѓето на Твитер ја забележаа оваа дискусија и започнале да ја твитуваат, иако компанијата се огласила само на првиот твит.

Во еден момент се запрашала што ќе се случи ако нејзините родители дознаат што направила. Нејзиниот профил набрзо беше избришан, а Американ Ерлајнс го избришаа твитот кој што беше упатен кон неа.Имено, во неделата на Твитер профилот зад кој што наводно стои 14-годишна тинејџерка Сара, се појавила терористичка закана која им беше упатена на 14-годишната тинејџерка која се криела зад профилот @QueenDemetriax_ денеска беше уапсена бидејќи се заканувала дека ќе изврши терористички напад на авиокомпанијата Американ Ерлајнс.

Пронајдете не на следниве мрежи: